modre oci
Nezaradené

Ružové jazerá vo svete – Čo stojí za týmto úkazom?

Horúce letné dni sa nám nezadržateľne blížia. Osvieženie vo forme kúpania sa, teda príde vhod. Aquaparky ponúkajú nespočet možností na užitie si vody, avšak kúpanie sa v jazere či rybníku má aj tak vždy svoje čaro. A čo tak ružové jazero?

 

Lake-Hillier img: jazero Hillier – Austália via traveleering.com

Niektorí si možno poviete, že ružové jazero je len hoax, ktorý sa šíri internetom. Pravda je však taká, že na svete existuje hneď niekoľko jazier ružovej farby. Najviac by sme ich narátali v Austrálii, no nachádzajú sa aj v Európe, Ázii, Afrike či Južnej Amerike.

Lake-Retba img: jazero Retba – Senegal via traveleering.com

Príčinou ich zaujímavej farby je samotné chemické zloženie vody. Tá totiž obsahuje rozpustené minerály a soľ vo vysokých koncentráciach.   V Azerbajdžane sa napríklad z jazera Masazir vyťažilo už vyše miliardy ton soli.

Masazir-Lake img: jazero Masazir – Azerbajdžan via traveleering.com

Pre jazero Laguna Colorada je zase typické, že ružovú farbu minerálov podporujú červené riasy, ktoré v ňom žijú. Toto miesto si obľúbili aj plameniaky a spolu tieto faktory vytvárajú nádhernú scenériu, hlavne pri západe slnka.

Laguna-Colorada img: jazero Laguna Colorada – Bolívia via traveleering.com

Ďalším z ružových jazier, na ktoré sa oplatí ísť pozrieť leží u nás, v Európe. Nachádza sa v Španielsku a jeho názov je Salina de Torrevieja. Vďaka jedinečnej mikroklíme, ktorá sa v oblasti vytvorila, jazero navštívia ročne tisíce turistov.

Salina-de-Torrevieja img: jazero Salina de Torrevieja – Španielsko via traveleering.com

A ešte malý bonus na záver: Champagne Pool, Nový Zéland. Na farbe tohto jazera sa podieľajú výlučne baktérie a jeho odtieň sa mení podľa toho, ktorý druh baktérie aktuálne v jazere prevláda. Taktiež sa vo vode nachádzajú bublinky kyslíka dodávajúce vode vzhľad šampanského.

Champagne-Pool img: jazero Champange Pool – Nový Zéland via traveleering.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť