zapninanie svetla a vypinanie_1.jpg
Zdroj: Vedelisteze.sk
Lajfhek, Zaujímavosti

Šetríš peniaze, keď takto zapínaš a vypínaš svetlo? Väčšina z nás robí presný opak

Ceny elektriny rok čo rok stúpajú a možno aj ty hľadáš riešenie, ako môžeš čo to ušetriť. Nedávno sme pre teba pripravili článok, ako môžeš vypočítať, čo ťa stojí reálna prevádzka domácich spotrebičov. Ide o jednoduchú rovnicu, do ktorej stačí doplniť dve premenné.

Prejdime teraz k ďalšej zaujímavej téme, ktorou je, či sa oplatí vypínať svetla, keď opustíš miestnosť alebo nie.

Pri otázke, či je efektívne vypínať osvetlenie, keď opúšťaš miestnosť, hrá dôležitú úlohu typ osvetlenia. Všeobecné odporúčania sa líšia pre klasické žiarovky, kompaktné fluorescenčné svetlá, skrátene CFL a LED svetlá, pričom každý typ svetelného zdroja má svoje vlastné špecifiká.

„Každá žiarovka má určenú životnosť, ktorá závisí od toho, ako často je zapínaná a vypínaná.“

Klasické žiarovky (klasické vláknové žiarovky) a halogénové svetlá je lepšie vypnúť

Klasické žiarovky a halogénové svetlá by si mal vždy vypnúť, keď miestnosť opúšťaš. Tieto svetlá sú známe svojou nízkou účinnosťou, pretože väčšina ich energie sa mení na teplo, namiesto svetla. Hovorím o tom, že klasická žiarovka premení približne 90 % energie na teplo a len 10 % premení na svetlo. Používanie klasických žiaroviek na dlhší čas teda nielen zvyšuje spotrebu, ale tiež generuje neželané teplo, približuje web Energy.gov.

ziarovka lampa_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Možno si ale hovoríš, že často zapínanie a vypínanie žiaroviek môže spôsobiť ich skoršie opotrebovanie. To je pravda, ale spotrebúvajú oveľa viac energie a ich časté zapínanie a vypínanie ovplyvní životnosť len mierne v porovnaní s tým, koľko energie minú.

Inými slovami, úspora energie je väčšia ako strata životnosti.

LED svetlá vypínaj a zapínaj vždy, keď opustíš miestnosť

LED svetlá sú najefektívnejšie, pretože ich životnosť neovplyvňuje časté vypínanie a zapínanie. Mnoho ľudí si pritom myslí práve opak. Toto robí LED svetlá ideálnymi na používanie v miestnostiach, kde sa často pohybujeme. LED svetlá dosahujú plnú intenzitu svetla okamžite po zapnutí, čo je výhodné v chodbách alebo kúpeľniach, kde možno využiť senzory na detekciu pohybu. LED svetlá sa odporúča vypínať vždy, keď opúšťaš miestnosť, pretože ich časté zapínanie a vypínanie nemá vplyv na životnosť a sú energeticky najúspornejšie​.

LED svetlo_1
Zdroj: Vedelisteze.sk

Len pre zaujímavosť, LED svetlá sú približne o 80–90 % energeticky úspornejšie ako klasické vláknové žiarovky. Napríklad, LED žiarovka s príkonom 8–10 W dokáže poskytnúť rovnaké množstvo svetla (v lúmenoch) ako 60-wattová klasická žiarovka.

Tento rozdiel v spotrebe energie vedie k nižším nákladom na elektrinu. Treba ale povedať, že sú spravidla 3 až 5-krát drahšie ako klasické žiarovky. Na druhej strane ale, majú násobne väčšiu životnosť. LED žiarovky majú životnosť približne 15 000 až 50 000 hodín, čo je 10 až 25-krát viac než klasické vláknové žiarovky, ktoré vydržia približne 1 000 až 2 000 hodín.

Pri CFL svetlách použi pravidlo 15 minút

Na druhej strane kompaktné fluorescenčné svetlá, teda skrátene CFL vyžadujú iný prístup. Podľa výskumu od Lighting Design Lab CFL svetlá síce vyžadujú pri každom zapnutí malý nárast energie, ale ten je takmer zanedbateľný. Hlavným dôvodom, prečo je dôležité zvážiť dĺžku svietenia pri CFL, je ich opotrebovanie. Časté zapínanie a vypínanie skracuje životnosť týchto žiariviek a preto Lighting Design Lab odporúča pri týchto svetlách pravidlo 15 minút. Ak opustíš miestnosť na menej ako 15 minút, nechaj svetlo zapnuté. Ak však plánuješ dlhšiu neprítomnosť, vypnutie svetla ti pomôže šetriť energiu bez výrazného vplyvu na jeho životnosť.

Úsporné žiarivky (CFL) majú životnosť zvyčajne okolo 8 000 až 15 000 hodín, čo je 4- až 8-krát dlhšie než klasické vláknové žiarovky (1 000 až 2 000 hodín), ale nedosahujú životnosť LED žiaroviek. CFL svetlá sú tiež citlivejšie na časté zapínanie a vypínanie, čo môže ich životnosť znížiť. Čo sa týka ceny, tak CFL žiarovky sú spravidla drahšie než klasické vláknové žiarovky, ale lacnejšie než LED žiarovky. Z dlhodobého hľadiska bývajú LED technológia výhodnejšia ako CFL (alebo klasické žiarovky).

Kde sa s týmto typom osvetlenia stretneš?

CFL svetlá sú najčastejšie využívané v domácnostiach a kanceláriách, kde poskytujú efektívne osvetlenie pri nižšej spotrebe energie ako klasické žiarovky. Typicky ich nájdeme v stolných a stropných svietidlách, kuchynských svetlách alebo v miestnostiach, kde nie je potrebné často zapínať a vypínať svetlo, pretože časté zapínanie môže skrátiť ich životnosť​.

CFL svetlá sú tiež obľúbené v priestoroch, kde je dôležité zachovať vyššiu úroveň osvetlenia po dlhší čas a to napríklad v pracovných priestoroch, obchodoch alebo na verejných miestach, kde sú v prevádzke dlhodobo a stabilne. S ich využitím sa môžeš stretnúť aj pri exteriérovom osvetlení, avšak tu sa čoraz častejšie prechádza na LED technológiu kvôli vyššej odolnosti a nižšej spotrebe energie​.

Tak ktorú si vybrať domov, aby som usporil peniaze?

Klasické vláknové žiarovky spotrebujú najviac energie, pretože väčšinu premenia na teplo, zatiaľ čo úsporné žiarivky (CFL) sú energeticky efektívnejšie a na dosiahnutie rovnakej intenzity svetla potrebujú približne o 75 % menej energie. LED žiarovky sú však najúspornejšie zo všetkých, pretože na rovnaký svetelný výkon spotrebujú ešte o 80–90 % menej energie ako klasické žiarovky a zároveň vydržia aj najdlhšie. Rovnako nie sú tak náchylné na poškodenie ako ostatné typy, keď ich neustále zapínaš a vypínaš.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.