Nezaradené

V Sierre Nevade ubudlo od októbra 26 miliónov stromov

Smrteľná kombinácia sucha, tepla a škodcov zničila v posledných ôsmich mesiacoch v pohorí Sierra Nevada 26 miliónov stromov.

Krajina sa pripravuje na rozsiahle požiare. Od roku 2010 je počet stromov v krajine nižší najmenej o 66 miliónov kusov. Očakáva sa však, že toto číslo sa ešte výrazne zvýši. ,,Vysychanie stromov zvyšuje riziko katastrofálnych požiarov, ktoré ohrozujú nehnuteľnosti a životy,“ uviedol americký politik a minister poľnohospodárstva Tom Vilsack.

V októbri guvernér Jerry Brown vyhlásil výnimočný stav a vytvorili pracovnú komisiu pre pomoc práve v oblasti „úmrtnosti“ stromov a mobilizoval ďalšie zdroje pre bezpečné odstraňovanie padnutých a umierajúcich stromov. ,,Máme tendenciu si myslieť, že stromy sú ako dekorácia,“ povedal jeden z členov komisie a dodal: ,,bohužiaľ, sme zabudli, že stromy sú pilierom nášho systému života, sú dôležité pre produkciu potravín, vody, pre nevyhnutnú tvorbu kyslíka a teplotnú stabilitu.“

Ďalší z odborníkov sa vyjadril, že zostávajúce stromy by potrebovali aspoň dva roky, ktoré by priniesli dážď, aby znova získali späť ich zdravie. Aj keď sa epicentrum vymierania stromov je v južnej Sierre Nevade, postupne sa celá situácia presúva smerom na sever do miest ako je Lake Tahoe a Eldorado National Forest.

dead_trees (1)img: latimes.com

.src

img: latimes.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť