Keď sa spomenú jadrové zbrane, ľudia si zvyčajne spomenú na Hirošimu a Nagasaki z roku 1945. Tieto bombové útoky zmenili svet navždy, no odvtedy bolo po celom svete odpálených ďalších cez 2475 jadrových bômb. Vďaka týmto pokusom sa nukleárne zbrane stali významne nebezpečnejšími a silnejšími.
Nikoho zrejme neprekvapí, že cez 85% týchto pokusných zbraní odpálili dve krajiny – USA (1132), a niekdajší Sovietsky zväz (981). Aj keď od roku 1945 neboli použité v žiadnej vojne, ak by sa tak stalo, môžeme sa rozlúčiť so Zemou. Alebo skôr ona s nami.
Bomba, ktorá spadla na Hirošimu mala silu 15 kiloton. To znamená, že explózia bola silná, ako keby ste odpálili 15 000 ton TNT. O tri dni neskôr, bomba zhodená na Nagasaki, mala silu 21 kiloton.
USA má v armádnom arzenáli zbraň zvanú B83 o sile 1,2 megaton. To znamená, že táto bomba dokáže v jednom okamihu zničiť 80 Hiroším. Táto bomba však zďaleka nie je najsilnejšia, akú sa podarilo vytvoriť.
V októbri 1961 Sovietsky zväz odpálil najsilnejšiu nukleárnu zbraň sveta v severnom ľadovom oceáne – Tsar Bombu o sile 50 megaton, čo je 3 333 Hirošimských „atomoviek“.
Explózia bola tak mohutná, že vybila okná v Nórsku a Fínsku a dokonca „trochu“ vychýlila Zem zo svojej osi. Vlny z tejto explózie obišli planétu 3 krát. Ak si myslíte, že to je konečná, ste na omyle. Sovieti pár dní po odpálení oznámili, že majú plány na zostrojenie dvakrát silnejšej zbrane než je Tsar Bomba.
K lepšej predstave o týchto zbraniach odporúčame pozrieť si priložené video. Angličtina nie je náročná a autori veľmi dobre znázornili na príkladoch škálu existujúcich jadrových zbraní. Po jeho pozretí si možno budete chcieť zbaliť kufre a presťahovať sa na Proximu B. Je vzdialená zhruba 4.25 svetelného roka od nás 🙂