Mnoho ľudí si myslí, že v prípade ochlpenia nášho tela sme na tom v porovnaní so šimpanzmi o niečo lepšie. V skutočnosti máme celé telo, až na dlane a chodidlá pokryté chlpmi a vlasmi. Na našom tele sa nachádza asi 5 miliónov folikulov, čo je približne rovnaké množstvo ako majú šimpanzy a iné primáty.
Možno však povedať, že tam sa naše podobnosti končia. Ľudské vlasy sú rozhodne iné a väčšina chlpov na našom tele je tak krátka, že sú takmer neviditeľné, hoci na niektorých miestach sú hrubé a kučeravé. Sme takmer jediný živočíšny druh, ktorý má chlpy, ktoré neustále rastú po mnoho rokov a tiež mnohí trpíme problémom plešatenia, píše portál newscientist.com.
Vlasy sú dnes považované za korunu krásy. No ako je to s ostatným ochlpením?
Ľudské vlasy existujú v dvoch základných typoch. Ide o terminálne vlasy, ktoré rastú na pokožke hlavy, obočí a mihalniciach a o vellusové vlasy, ktoré sa nachádzajú na zvyšku tela. Okrem toho je hlavný rozdiel medzi nimi v tom, ako dlho rastú, čo určuje ich dĺžku a hrúbku.
Vlasové folikuly prechádzajú cyklami rastu a pokoja. Počas rastovej fázy vlasy rastú nepretržite rýchlosťou približne 0,4 milimetra za deň, pričom sa v tomto procese predlžujú a hrubnú. V určitom okamihu však bunky produkujúce vlasy odumierajú a rast sa zastaví. Vlasy vypadnú a folikul zostane nečinný asi šesť mesiacov, kým vzniknú nové bunky produkujúce vlasy a vstúpia do novej rastovej fázy. Dĺžku rastovej fázy riadia hormóny. Chĺpky na nohách rastú asi dva mesiace, preto sú krátke a jemné. Chĺpky v podpazuší rastú šesť mesiacov a vlasy na hlave rastú nepretržite šesť a viac rokov.
Pubické ochlpenie, teda ochlpenie v oblasti genitálií, je možno ešte zaujímavejšie, ak sa porovná s ochlpením primátov. Väčšina primátov má okolo genitálií jemnejšie ochlpenie ako na zvyšku tela, no dospelí ľudia to majú presne opačne. Neexistuje však pre tento rozdiel žiadne akceptované vysvetlenie. Jednou z teoretických možností je vysvetlenie, že ľudia majú hrubšie ochlpenie v tejto intímnej oblastí preto, že sa tu nachádzajú naše pachové žľazy. Tie majú za úlohu produkciu pachov, ktoré signalizujú sexuálnu zrelosť. Hrubšie ochlpenie môže tiež chrániť naše pohlavné orgány počas sexu či napomôcť udržať naše najcitlivejšie miesto v teple.
Jednu spoločnú črtu medzi ochlpením a vlasmi možno nájsť. Mnohí ľudia podrobujú ochlpenie v oblasti ohanbia rovnakej úprave ako vlasy na hlave, pričom ostatné ochlpenie na tele, najmä u žien, sa nemilosrdne odstraňuje.