obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Jednohubky

Šokujúci nález vedcov- život na Zemi pravdepodobne existoval skôr, ako sme si mysleli

V horninách v Západnej Austrálii objavili vedci skameneliny mikroorganizmov. Ich vek stanovili na 4,1 miliardy rokov. Znamená to, že život na Zemi možno existuje o 300 miliónov rokov dlhšie, ako sa predpokladalo. Vyplýva to zo zverejnenej vedeckej štúdie.

Približne 800 kilometrov od mesta Perth, v oblasti Jack Hills, objavili bádatelia mikroskopické skameneliny v zrnkách grafitu, ktoré uviazli v kryštáloch zirkónu. Materiál nachádzajúci sa v grafite obsahoval izotop uhlíka, ktorý sa zvyčajne spája so živými organizmami. Práve tento objav naznačuje, že život na Zemi sa objavil relatívne krátko po jej vzniku pred 4,6 miliardami rokov. Hlavný člen tímu, Mark Harrison, z Kalifornskej univerzity v Los Angeles uviedol, že ku kontaminácii grafitu nedošlo ani po niekoľkých miliardách rokov vďaka tomu, že sa nachádzal v zirkónovom púzdre. Podľa Harrisona môže byť prítomnosť izotopu uhlíka v hornine dôkazom, že život na Zemi vznikol pred 4,1 miliardami rokov.

,,Ak sa naša štúdia potvrdí, zmení to nielen chápanie života na Zemi, ale aj náš pohľad na mimozemský život. Pokiaľ totiž dokázal život vzniknúť tak rýchlo na našej planéte, môže to znamenať, že aj mladšie exoplanéty sú už obývateľné,“ povedal.

,,Z našej štúdie vyplýva, že izotop uhlíka sa na zemskom povrchu nachádza zhruba o 300 miliónov rokov dlhšie, ako dokazovali doposiaľ najstaršie vzorky nájdené na juhozápade Grónska,“ píše sa v štúdii, ktorá bola dnes publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.