obrázok chýba
commons.wikimedia.org
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Spoznajte niekoľko významných žien, ktoré svojou činnosťou ovplyvnili svet

História pozná mnohé ženy, ktoré sa do jej chodu zapísali významnými činmi. Hádam nikomu netreba predstavovať Marie Curie či Eleanor Rooseveltovú. No hovorí vám niečo Grace Hopperová alebo Jeanne Baretová? Svetu priniesli omnoho viac ako len svoju krásu.

Marie Sklodowska-Curie spolu s manželom priniesla do oblasti chémie hneď niekoľko objavov. V mysliach mnohých sa pod týmto menom vynára obraz inšpiratívnej ženy, ocenenej dvomi nobelovkami. Nie je však jedinou, ktorá svetu priniesla nové poznatky. Oblasť biológie obohatila napríklad Jeanne Baretová. Tá bola totiž prvou ženou cestujúcou naprieč celým svetom. Podmienky na to v minulosti neboli také priaznivé ako dnes. V odeve muža sa dostala na loď a slúžila francúzskemu botanikovi, napokon po niekoľkých rokoch odovzdala múzeu v Paríži vzácne informácie o tisíckach nových druhov rastlín.

Foto: phunuvietnam.pn

Ani boj za slobodu odjakživa nezvádzali len muži. Taká Harriet Tubmanová si už ako 13 ročná uvedomovala rasovú a sociálnu nerovnosť ľudí. Neskôr pôsobila počas občianskej vojny v Amerike ako zdravotná sestra a zúčastnila sa niekoľkých reforiem.

Foto: commons.wikimedia.org

Za ďalšiu takzvanú mužskú oblasť záujmu môžeme považovať aj programátorstvo. Aj tu sa však nachádza výrazná ženská osobnosť menom Grace Hopperová. V súčasnosti je po nej dokonca pomenované ocenenie pre mladých programátorov, pracovala s počítačmi tak, aby rozumeli ľudským pokynom, dokázala mnohé komplikované veci vysvetliť jednoducho, pomenovali po nej aj superpočítač a stala sa prvou ženou, ktorá získala doktorát v oblasti matematiky.

Foto: commons.wikimedia.org

Meno Billie Jean King budú možno poznať športoví nadšenci. V súčasnosti je známa aj ako zakladateľka Ženskej tenisovej asociácie, niektorí však možno nevedia, že vyhrala všetky grandslamové turnaje, je rekordérkou v počte výhier vo Wimbledone a v tenisovom zápase porazila aj muža, čím dokázala, že ženy si v športe zaslúžia rovnaké práva.

Foto: commons.wikimedia.org

No a napokon je tu aj Malala Yousafzai, ktorá už vo veku 19 rokov získala Nobelovu cenu. Už v 11 napísala blog o režime v Talibane, prostredníctvom ktorého šírila svoje myšlienky o vzdelávaní dievčat. V Libanone založila školu pre utečenkyne zo Sýrie a dodnes bojuje za práva na vzdelávanie detí v oblasti Stredného východu.

Foto: commons.wikimedia.org

zdroj: brightside.me

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.