modre oci
Nezaradené

Starenka išla do lesa na drevo, odstavila od internetu dva štáty

Prípad, ktorý priťahoval záujem celého sveta, dôchodkyňa Hayastan Shakarian bola obvinená z prinútenia tisícov ľudí prejsť do režimu offline…

Shakarian, gruzínka arménskeho pôvodu, odstavila od internetu celé Arménsko, časť Gruzínska a malú časť Azerbajžanu. K celej veci sa po zatknutí táto, vtedy 75 ročná žena vyjadrila, že nič zlé nespravila a nikdy o internete nepočula.

V kábli hľadala cenné kovy

Incident tak ukázal krehkosť internetovej infraštruktúry v niektorých častiach sveta. Stačilo prerezať jediný optický kábel a bez konektivity boli traja hlavní poskytovatelia internetu v Arménsku – ArmenTel, FiberNet Communication a GNC-Alfa.

Výpadok zasiahol 90 percent arménskych užívateľov internetu a podľa rôznych zdrojov trval päť až dvanásť hodín.  Polícia voči nej vzniesla obvinenie, ktoré môže skončiť až tromi rokmi vo väzení za poškodzovanie cudzej veci. „Nerozumiem tomu, ako sa tej dáme podarilo kábel nájsť a poškodiť. Má totiž robustnú ochranu a podobné prípady sú extrémne vzácne,“ skonštatoval zástupca majiteľa optického káblu, spoločnosti Georgian Railway Telecom.

Prípad sa stal v roku 2011 .src1 .src2

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť