Stephen Hawking opäť varuje ľudstvo pred blížiacou sa skazou.
Podľa jedného z najmúdrejších ľudí na svete je súčasný pokrok vo vede a technológií prostriedkom k tomu, aby bola do 100 rokov planéta bez nás. Čo je teda to, čo ľudstvo pošle do záhuby?
Skús si tipnúť:
A) roboti a umelá inteligencia
B) nukleárna vojna
C) globálne otepľovanie
D) geneticky modifikované vírusy našej vlastnej výroby
Zlé správy, správna odpoveď pozostáva z kombinácie všetkých štyroch.
O hroziacom nebezpečí od umelej inteligencie varoval slávny vedec už v roku 2014. Podľa neho čoskoro dosiahne AI takú úroveň, že bude schopná vylepšovať sama seba a to bude tá kritická hranica, kedy môže AI prevziať kontrolu nad svetom. Keď som nad tým premýšľal, najdesivejšie je práve to, že existuje niečo, čo je rovnako inteligentné, no nemá emócie. Napr. zľutovanie.
„Ak si nedokážeme v najbližších 100 rokoch vybudovať vo vesmíre kolónie, mali by sme byť veľmi opatrní,“ tvrdí. Podľa neho je globálne otepľovanie tak prudké, že nie za dlho môže Zem dosiahnuť takú teplotu, akú má jej sused – Venuša. V konkrétnych číslach je to 440 – 480 stupňov celzia. To je samozrejme otázka dlhšieho obdobia, no napríklad zaplavenie kontinentov je podľa profesora celkom reálnou hrozbou.
Riziko nukleárnej vojny závisí od iných vecí, to je potom skôr otázka politiky. V každom prípade nukleárne zbrane existujú a ak niekto stratí trpezlivosť, zdravý rozum a urobí prvý krok, môže byť otázka vyhynutia ľudstva otázkou niekoľkých hodín, ba až minút.
Geneticky modifikované vírusy v súčasnosti vedci vyvíjajú v labákoch a sú určené mimo iného napríklad na liečbu rakoviny. Profesor však ani z tohoto vývoja nemá pocit.
Všetko to znie až príliš pesimisticky z „úst“ človeka, ktorému kedysi predpovedali dva roky života. No Stephen Hawking tvrdí, že je optimista a verí, že dokážeme tieto hrozby rozoznať a ochrániť sa pred nimi. „Veda a technológie dramaticky menia svet, musíme si preto dať pozor, aby sme tento vývoj nasmerovali správnym smerom,“ dodal.