modre oci
Nezaradené

Sú Ouija tabule naozaj také desivé? Môže ísť len o vašu vlastnú psychiku

Špiritistické tabuľky sú známe z filmov no i z rôznych strašidelných príbehov rozprávaných počas noci. Viete, čo sa za nimi skrýva?

Už od 19. storočia boli tieto tabule zvané Ouija vnímané ako nebezpečné no zároveň vzrušujúce. Ich použitie je celkom jednoduché, skupina ľudí umiestni prsty na malú doštičku a následne sleduje ako postupne ukazuje na jednotlivé písmenká. Duchovia tak skladajú svoju odpoveď. Niektorí tieto tabule pripisujú skutočným nadprirodzeným silám, iní to považujú len za žart. Realita, skrývajúca sa za týmito predmetmi má v sebe viac vedy ako sme si mohli myslieť.

Za všetko môže ideomotorický efekt, ktorý nastáva vtedy, keď niekto pohne objektom alebo sám sebou bez toho, aby si to uvedomoval. V kombinácii so silnou potrebou odpovede v podvedomí to môže k viesť k mimovoľnému pohybu doštičky. A o tom to celé pravdepodobne je.

Dokázať sa to snažili výskumy v roku 2012 uskutočnené na Univerzite v Britskej Kolumbii. Pozorované subjekty mali za úlohu odpovedať na jednoduché otázky áno alebo nie najprv slovne a potom prostredníctvom tabule.

Počas experimentu s Ouija mali zúčastnení zaviazané oči a bolo im povedané, že budú odpovedať spolu s inou osobou, keď však odpovedali partner dal z doštičky ruky preč. Pri otázkach, v ktorých si neboli istí dopadli s Ouija o 15 % lepšie ako pri slovných odpovediach.

Výsledky testov preukázali niečo ako druhotnú, skrytú inteligenciu človeka, ktorá je hlboko v našom podvedomí a prejavuje sa len za správnych podmienok. Jeden z výskumníkov Docky Duncan, ktorý vo výskume pokračoval aj v roku 2014 tvrdí, že ak sa niekoho spýtate na hlavné mesto Kambodže, môže odpovedať, že netuší. Mohol to však niekde začuť a táto informácia sa skrýva hlboko v mozgu.

Strašidelná tabuľa možno napokon nie je až tak desivá ako sa zdá. Možno je to naozaj len o psychike ľudí sediacich za stolom a nie o skutočnom komunikovaní s mŕtvymi.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť