Poznáte to, prestanete fajčiť vo viere, že pľúca sa po nejakom čase opäť dostanú do pôvodnej kondície. Vraveli to v televízii, čítali ste to v časopise. Ale je to vôbec pravda?
Fajčenie oslabuje imunitu
Pravdou je, že pľúca to nedokážu, pretože nemajú regeneračnú schopnosť. Poškodenie, ktoré bolo fajčením spôsobené bude už vždy prítomné. Uzdraviť sa síce nedokážu, ale tým, že prestanete fajčiť, pomôžete telu využívať pľúca so zníženou funkciou.
img: via quitsmokingcommunity.org
Odpad, ktorý sa v nich hromadil, má šancu vďaka imunitnému systému odísť z tela von. Pravidelné fajčenie spôsobuje dvojitú škodu. Potláča imunitný systém a preto hromadí viac odpadu v pľúcach.
Keď prestanete fajčiť, zlepšenie príde rýchlo
Keď s fajčením nadobro skončíte, pomôžete imunitnému systému zregenerovať. Po čase, dokonca aj bez rehabilitácie, môžu bývalí fajčiari spozorovať významné zlepšenie v súvislosti s výkonom pľúc. Je to vďaka odstráneniu nahromadeného dechtu, nikotínovej živice a ostatných chemikálií.
Treba dodať, že pľúca každého človeka postupom času pomaly(ale isto) strácajú svoj výkon. Fajčenie však tento proces výrazne zrýchľuje.
Keď prestanete fajčiť, už nikdy nezískate späť pôvodné pľúca, no spomínané strácanie výkonu sa postupne dostane na nefajčiarsku úroveň, takže to výrazne spomalí ďalšie ničenie pľúc.
Jaziev na pľúcach sa už nezbavíte
Niektoré bunky, ako napríklad kožné, sú nahradzované oveľa častejšie. Niektoré, napríklad nervy, prakticky nikdy. Ale tak ako na koži máte jazvy, pretože telo nahradilo pôvodnú vrstvu jazvou, tak je to aj s pľúcami. Jazvy ich robia menej pružnými, takže sa musíte snažiť viac, aby ste vzduch v nich rozhýbali. Spôsobia, že do pľúc sa dostáva menej kyslíka a preto musíte dýchať viac, aby ste získali rovnaké množstvo oproti človeku, ktorý nikdy nefajčil. Jazvy na pľúcach sú navyše skvelým miestom pre rast baktérií.
Skrátka, správajte sa úctivo k vašim pľúcam. V opačnom prípade by vám to mohli skôr či neskôr spočítať.
img: via mirror.co.uk