strata jazykov
Veda a technika

Svet prichádza o rozmanitosť jazykov. Vedci vypočítali, koľko ich upadne každý mesiac do zabudnutia

Ak by sme sa pokúsili zrátať všetky jazyky na svete, tak by sme sa zastavili na čísle okolo 6 500 až 7 000 v závislosti od toho, ako si zadefinujeme, čo je to jazyk. No zdá sa, že veľká časť z nich to má už zrátané, hovoria vedci z Colorado Boulder.

Svet bude chudobnejší o stovky jazykov

Výskumníci hovoria, že v oblasti lingvistiky sa odohráva v súčasnosti kríza. Tvrdia, že v nasledujúcich 40 rokoch upadnú stovky jazykov do zabudnutia. Podľa ich odhadov, až jeden jazyk mesačne po dobu 4 dekád, bude zanikať. Hovoríme tak o necelých 500 jazykoch, ktoré ľudia budú poznať už len z kníh. Je to, ako keby vedci pri mapovaní ľudského genómu videli, ako sa pred ich očami rýchlo strácajú samotné gény, hovoria výskumníci.

„Práve teraz sme v kritickom stave, pokiaľ ide o jazykové ohrozenie,“ uviedla jedna z výskumníčok.

Zaujímavosťou ale je, že z pohľadu gramatiky nie je na jazykoch, ktoré sa vytrácajú z povedomia ľudí nič zvláštne v porovnaní s tými, ktoré v ohrození nie sú.

K týmto záverom došli na základe analýzy gramatickej  databázy Grambank, ktorá dokumentuje obrovskú rozmanitosť súčasných jazykov na planéte. Pre tých, ktorý nevedia, tak ide o najväčšiu verejne dostupnú porovnávaciu gramatickú databázu na svete, ktorá obsahuje približne 4 300 jazykov s publikovanými gramatickými popismi z približne 6 500 až 7 000 tisíc známych jazykov.

Vedci rovnako zistili, že strata týchto jazykov nie je rovnomerne rozložená naprieč svetom. Niektoré regióny sú na tom výrazne horšie, než iné.

„Analýza viac ako 400 000 údajových bodov a 2 400 samostatných jazykov a dialektov odhaľuje, že strata jazyka sa vyskytuje nerovnomerne v hlavných jazykových oblastiach sveta, pričom najvyššie riziko sú domorodé jazyky v severovýchodnej Južnej Amerike, na Aljaške až po Oregon a v severnej Austrálii.“, uvádzajú výskumníci vo svojej správe.

Vedci na čele s Hannah Haynie preto volajú po snahách, aby sme sa túto rozmanitosť a dedičstvo ľudskej komunikácie pokúsili zachovať. No treba povedať, že k vymieraniu rôznych jazykov dochádzalo počas celej ľudskej histórie, ale rýchlosť, ako sa to deje dnes, je bezprecedentná.  Vedci hovoria, že sa to deje v dôsledku sociálnych, politických a ekonomických tlakov.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.