cuch a slzy
Jednohubky, Ľudské telo, Zaujímavosti

Viete, prečo sú slzy slané a či si môžu astronauti vo vesmíre poplakať ? To najzaujímavejšie, čo ste o slzách asi netušili!

Slzy sú jedinečné tekutiny, ktoré sa tvoria v očiach, keď plačeme alebo sme emocionálne rozrušení. Okrem toho, že nám slzy umožňujú prejaviť emócie, majú aj iné významné úlohy v tele.

K zaujímavostiam o slzách patrí to, že naše oči vyprodukujú až 56-113 litrov sĺz každý rok. To, že sú slzy slané je kvôli elektrolytom, ktoré obsahujú sodík, hydrogénuhličitan, chlorid, draslík a niektoré stopy horčíka či vápnika. Slzné žľazy nad každým okom produkujú a odvádzajú slzy z povrchu oka, píše stránka biologyreader.com.

To, že niekedy pri plači aj smrkáme, má za následok to, že keď plačeme, slzy pretekajú cez nosové priechody až do nosa. Takisto pri zívaní vzniká v očných žľazách chvíľkové napätie, ktoré spôsobuje, že slzy tečú z očí namiesto toho, aby prešli slznými kanálikmi. Zaujímavé je aj to, že prvá kvapka šťastných sĺz pochádza z pravého oka, zatiaľ čo prvá slzná kvapka pochádza z ľavého oka, keď máme bolesti. Pri frustrácii slzy vychádzajú z oboch očí.

Bábätká neronia slzy vôbec, až kým nedosiahnu jeden mesiac. Väčšie deti zas plačú  v priemere 1 až 3 hodiny denne a to z rôznych dôvodov, aby tak vyjadrili svoj hlad, smäd, únavu alebo nepohodlie.

Vo vesmíre astronauti plakať nemôžu, lebo ich slzy nemôžu tiecť kvôli nulovej gravitácii.

Zvyknete si poplakať? Robíte dobre a to hneď z niekoľkých dôvodov!

Slzy sa všeobecne objavujú v našich očiach ako reakcia na rôzne emócie, ako napríklad pocity šťastia, smútku alebo podráždenia z toho, čo sa deje okolo nás. Hoci sa plač zvyčajne spája so smútkom, je to v skutočnosti prirodzená reakcia na rôzne emócie.

Okrem toho, plač je dôležitý aj pre zdravie našich očí, pretože slzy ich udržiavajú hydratované, čisté a pomáhajú odstraňovať dráždivé látky. Avšak, nadmerné slzenie alebo suchosť očí môže byť problémom. Suché oko je klinickým stavom, pri ktorom nedochádza k dostatočnému navlhčeniu oka a slzy sa nevytvárajú v dostatočnom množstve, aby udržali oči vlhké. Na druhej strane, slzenie oka známe aj ako Epiphora je klinický problém, kedy slzy často vytekajú z očného systému.

Celkovo sa odborníkom podarilo identifikovať tri typy sĺz, ku ktorým patria bazálne, reflexné a emocionálne slzy. Bazálne slzy sú neustále vylučované očami na udržiavanie ich zvlhčenia a čistoty. Reflexné slzy sa vylučujú, keď sa oči dostanú do kontaktu s dráždivými látkami, aby zabránili infekciám. Emocionálne slzy zas potečú, keď zažívame silné emócie, ako je radosť, smútok či strach.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť