Pri najnovších modeloch telefónov sa často sťažujeme na ich slabú výdrž. Takmer neustále sú na nabíjačke, poznáte to? Veda však tvrdí, že to môže byť aj naša vina.
Ak chcete, aby vám batéria vydržala dlhšie, musíte v prvomrade zmeniť určité nabíjacie návyky. Vedecké poznatky prepojené s radami ako udržať vašu batériu dlhšie nažive prezentuje spoločnosť s názvom Cadex, ktorá tvorí webstránku Battery University. Čo nám teda odporúčajú?
Ak je batéria plne nabitá, telefón hneď odpojte
Podľa Battery University môže práve ponechávanie vášho telefónu na nabíjačke, aj keď je už plne nabitý, spôsobiť dlhodobé škody. Ak dosiahne 100 % a ešte stále je zapojený, dobíja sa nonstop po malých kúskoch. V batérii to vyvoláva veľké napätie. Battery University to prirovnáva k svalom, ktoré sa po cvičení potrebujú natiahnuť tak ako batéria potrebuje odpojiť.
Nenabíjajte ju na úplných 100 %
Tu platí pravidlo menej je niekedy viac. Čakanie, kým batéria dosiahne celkových 100 % môže byť často na škodu, vysoké napätie ju totiž zbytočne preťažuje. Ak telefón potrebujete na celý deň je lepšie zapojiť ho niekoľkokrát.
Telefón zapojte do nabíjačky kedykoľvek je to možné
Ukázalo sa, že batériam telefónov oveľa viac vyhovuje, keď ich zapojíte do nabíjania častejšie ako len vtedy, keď sú už úplne na nule. Podľa spomínanej stránky je najlepšie zapojiť telefón akonáhle stratí 10 %. To však pre väčšinu ľudí nie je veľmi praktické, a tak sa odporúča jednoducho zapojiť ho kedykoľvek cez deň. Týmto spôsobom vám batéria vydrží lepšie nielen v ten deň, ale aj dlhodobo.
Dávajte pozor na prehrievanie
Niektoré batérie sú tak citlivé na teplo, že spoločnosti dokonca odporúčajú odstrániť kryty počas nabíjania. Súhlasí aj Battery University a pripúšťa, že ak si všimnete prehrievanie telefónu, jednoducho dajte dolu kryt. To platí aj pri slnku, telefón by ste mali pred ním skryť a chrániť tak aj vašu batériu.