Mucha mydlenie ruk
Zaujímavosti, Zvieratá

10 najkratšie žijúcich zvierat na svete

Dĺžku života ovplyvňuje množstvo faktorov. Životné prostredie, spôsob života, metabolizmus, pomer veľkosti mozgu k veľkosti tela a iné. Niektoré zvieratá žijú stovky rokov, iné pár hodín. Tu je 10 zvierat, ktorých dĺžka života je ozaj krátka.

10

Králik domáci, 8-12 rokovŽijú v rôznych častiach sveta. Sú rôznej farby a veľkosti. Ich život je krátky. Často sa u nich vyskytuje nadmerné ukladanie tuku a rakovina maternice. V rozprávkových knihách ho často zobrazujú s mrkvou v labke, paradoxne mu však koreňová zelenina vo vysokom množstve spôsobuje zdravotné problémy.

9

Morča domáce, 4 roky

Obľúbené domáce zvieratko, pôvodom z Južnej Afriky, žije priemerne len 4 roky. Je postihované radom chorôb, napríklad skorbut alebo zápal priedušiek.

8

Včelia matka, 3-5 rokov

Medzi krátko žijúcimi zvieratami nemôže chýbať včela. Je ťažké, presne zaradiť včelu v tejto skupinke zvierat na určité poradové miesto, pretože záleží od postavenia v hierarchii, ako dlho sa dožije. Včelia matka 3-5 rokov, robotnice 30-40 dni (v období intenzívnej činnosti) alebo 8-9 mesiacov (tie, ktoré sú vyliahnuté na jeseň).

7

Živorodka, 2 roky

Táto drobná rybka je pôvodom zo Severnej Ameriky a Mexika. Živorodky chované v domácnostiach žijú dlhšie ako tie, ktoré žijú vo voľnej prírode. Priemerný vek je 2 roky.

6

Chameleón leopardí, 1 rok

Chameleón leopardí žije len jeden rok, čo ho robí najkratšie žijúcim plazom na svete. Vyskytuje sa a rozšíril sa z oblasti Madagaskaru. Spomedzi chameleónov mení farbu najrýchlejšie.

5

Myš domáca, 1 rok

Myš netreba extra predstavovať. Priemerná dĺžka života je 1 rok. Krátke telo a rýchlosť ju chránia pred predátorom.

4

Šidlo veľké, 4 mesiace

Existuje približne 5 000 rôznych druhov vážok na svete a priemerne sa dožívajú, za optimálnych podmienok, 4 mesiace. Niektoré sa nedožijú ani toľko, pretože sa stanú potravou pre rôzne pavúky, vtáky, jašterice a žaby. Po dokončení larválneho štádia nemôžu ľahko lietať, čo ich robí ľahkou korisťou pre pavúky a vtáky. Ďalšou nástrahou je chladné počasie, na ktoré sú vážky citlivé.

3

Mucha, 4 týždne

Malé otravné potvorky. Dožijú sa priemerne 4 týždne, no život im skracujú i samotní ľudia. Tie, čo žijú v domácnostiach (ak sa im podarí vyhnúť sa naším mucholapkám) žijú dlhšie ako tie, ktoré žijú vo voľnej prírode. Každá mucha, i keď žije len krátko, dokáže naklásť až 1 000 vajíčok.

2

Brušnobrvce, 3 dni

Brušnobrvce alebo brušnobrvky sú vodné živočíchy patriace do kmeňa prvoústovcov. Sú drobné, najviac 1-3 mm veľké živočíchy s krátkym životným cyklom, dlhým asi 3 dni. Majú priehľadné telo a každý jedinec má samčie i samičie pohlavné ústroje pre reprodukciu.

1

Podenka, 24 hodín

Spomedzi makroskopických i niektorých mikroskopických zvierat má najkratšiu dĺžku života na Zemi. Niekde ich volajú aj „jednodňový hmyz“, pretože ich životný cyklus prebehne za 24 hodín, niektoré druhy žijú kratšie. A jediný ciel ich života je rozmnoženie. Väčšinu svojho života prežijú v štádiu nymfy.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť