skulenie oci grimasa
Jednohubky, Ľudské telo, Mýty, Zaujímavosti

Je pravda, že ak prekrížite oči, tak vám môžu tak zostať? Strašili vás týmto aj vaši rodičia?!

Pravdepodobne aj vám v detstve hovorili rodičia viacero vecí, ako napríklad to, že ak sa vycikáte v bazéne, tak voda v bazéne zmení farbu. Alebo to, že myši majú rady syr. Možno ste počuli aj to, že Albert Einstein prepadol z matematiky. Nuž, budeme vás musieť sklamať, ani jedno z týchto tvrdení nie je založené na pravde. Ide totiž o mýty, ktorým mimochodom verí dodnes aj mnoho dospelých ľudí.

Poďme sa teraz pozrieť na ďalšiu zaujímavé tvrdenie, ktoré sa dotýka našich očí. Deti zvyknú robiť často rôzne srandy od výmyslu sveta. Jednou z nich je aj to, že často krížia oči. Bezpochyby ste to robili aj vy v detstve a sme si takmer istí, že aj v situáciách, kedy sa to nehodila. Následne vám rodičia pravdepodobne povedali, že ak to neprestanete robiť, tak vám tak oči zostanú. Je to ale pravda, alebo len vás chceli vystrašiť, aby ste to prestali robiť? Poďme sa pozrieť na túto tému bližšie spolu s portálom optometristsclinic.com, ktorý sa tejto téme venoval podrobne.

Môžete si poškodiť oči tým, že ich prekrížite?

Portál vysvetľuje, že naše oči ovládame pomocou šestice svalov, ktoré nám pomáhajú očami pohybovať do strán. Teda hore, dole a do bokov. V priebehu prvého roka života, sa náš mozog naučí vytvoriť jeden obraz z dvoch oči. Ide o schopnosťou, ktorá je tiež známou ako fúzia.

Keď máte predmet doslova pred pár centimetrov pred nosom, tak oči majú tendenciu nasmerovať dovnútra smerom ku koreňu nosa, aby ste predmet, na ktorý sa pozeráte, riadne videli. Práve toto vytvára efekt prekrížených očí. Môže ale toto prekríženie oči spôsobiť ich poškodenie?

Ako deti ste pravdepodobne toto robili za účelom, aby ste niekoho rozosmiali. Ak ste to robili príliš dlho, tak vás možno boleli. Je to prirodzená reakcia nášho tela. Neboli to ale oči, ktoré vás boleli, ale svaly, ktorými pohybujete očami. Je to ako v prípade každého iného svalu, ktorý máte, ak ho namáhate a preženiete to, tak vás bude sval bolieť. Na vašich očiach to ale nezanechá žiadne trvalé následky.

Existuje ale porucha, ktorá zapríčiňuje prekríženie oči

No treba povedať, že existuje porucha, kedy môžete mať prekrížene oči. Tento stav sa odborne volá strabizmus a zvyčajne je spôsobený problémom s očnými svalmi. Strabizmus, ktorý si často vyžaduje operáciu na nápravu, nie je ale niečo, čo môžete spôsobiť.

Ak máte teda z detstva traumu, ako vás strašili vaši rodičia, že vám tak zostanú oči, ak ich budete krížiť pravidelne, tak vedzte, že nie je opodstatnená. Veselo môžete tak rozosmievať vaše okolie aj dnes.

Mimochodom, vedeli ste, že farbosleposť automaticky neznamená, že človek, ktorý trpí týmto hendikepom, nevidí žiadne farby?

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť