napoleon a kralik
História, Osobnosti, Príbehy, Zaujímavosti

Takéhoto nepriateľa určite nečakal! Prečo bol Napoleon Bonaparte napadnutý králikmi?

V roku 1815, Napoleon Bonaparte, slávny vojenský génius a významný štátnik, zaznamenal jednu z najzaujímavejších epizód vo svojej životnej histórii a to nie v bitke, ale pri jednom z nečakaných stretnutí so zvieraťom. Osem rokov predtým, než utrpel svoju osudovú porážku v bitke pri Waterloo, čelil nepriateľovi, ktorý ho prinútil k nezabudnuteľnému ústupu a to armáde králikov, píše ancient-origins.net.

Napoleon Bonaparte, ktorý sa stal cisárom Francúzska, po víťazstvách v časoch Francúzskej revolúcie, viedol odvážne výpravy, ktoré ho priviedli blízko k dobytiu celej Európy. No v roku 1807, po podpísaní mierovej zmluvy medzi francúzskym cisárstvom a cárskym Ruskom, sa rozhodol osláviť tieto udalosti nezvyčajným spôsobom a to slávnostným lovom na králiky.

Na deň osláv bolo viac ako 1 000 králikov vypustených z klietok na okraji trávnatého poľa. Napoleon a jeho spoločníci sa vyzbrojili a pripravili sa na lov králikov, ktoré sa mali, podľa ich očakávania rozutekať, no opak bol pravdou.

Zvieratá sa namiesto toho zhromaždili a odhodlali sa napadnúť Napoleonov sprievod, ktorý bol úplne nepripravený na tento nezvyčajný útok. Napoleon sa ocitol v komickom a trochu hrôzostrašnom scenári, králiky mu vyliezli na nohy, zahryzli sa do jeho zlatom vyšívaného saka, a dokonca vyskočili na jeho hlavu a plecia. Hrýzli mu zlaté gombíky a obhrýzali čižmy. Napoleon nemal možnosť použiť svoju zbraň na obranu a jeho pokusy na odohnanie týchto hlodavcov jazdeckým bičíkom zlyhali. Až keď vojaci zasiahli úrodami, bičmi a palicami, podarilo sa im dostatočne odradiť králiky, aby Napoleon mohol uniknúť do svojho koča so zamatovými sedadlami. Králiky ho však nasledovali a pokračovali v útoku, až kým sa Napoleonov kočiar nepohol a potom sa rozutekali.

Ako sa vôbec mohlo stať, že boli králiky tak agresívne?

Čo mohlo priviesť tieto nevinné králiky k takémuto šialenstvu? Všetko sa ukázalo byť dôsledkom kritického omylu páchaného Napoleonovým náčelníkom štábu, Louisom-Alexandrom Berthierom. Namiesto toho, aby získal divoké králiky, ktoré by sa skutočne pokúsili o útek, získal farmárske králiky, ktoré boli naučené, že ľudia znamenajú jedlo. Pre tieto králiky bol pohľad na cisára jednoducho signálom na večeru. Táto zábavná situácia ukazuje, že aj vo veľkých dejinách môžu byť miesta pre nečakané a komické udalosti, dokonca aj pri konfrontácii jedného z najvýznamnejších vojenských veliteľov v histórii s armádou hladných králikov.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.