Zvieratá

Je vhodné mačku kŕmiť mliekom? Je možné, že celý život robíte mačke viac zle ako dobre

Mlieko pre mnohých z nás je nápojom, ktorý sa nám spája so zdravou stravou. A keď je dačo dobré pre nás, tak prečo by nebolo aj pre zvieratá? No neplatí to tak vždy. Mnohí z nás kŕmia svojho domáceho miláčika, napr. mačku, aj mliekom. Mali by sme to ale robiť? Poďme sa teraz spolu pozrieť na túto tému bližšie s portálom cats.com, ktorý sa venoval tejto problematike podrobnejšie.

Prečo by mačky nemali piť mlieko?

Mylná predstava, že mačky by mali piť mlieko, pochádza z kultúrneho odkazu, ako napríklad z rozprávok a filmov, kde mačky často pijú mlieko. Avšak vo skutočnosti nie je dobré dávať mačkám mlieko z niekoľkých dôvodov.

Keď príde na obľúbenú stravu mačiek, tak pravdepodobne by uprednostnili mäso pred iným jedlom. Dôvodom je, že sú skutočnými mäsožravcami, čo znamená, že sa im darí hlavne na mäsovej strave a nevyžadujú žiadne doplnky ako je zelenina, obilniny alebo mliečne výrobky. No napriek tomu, mnohí ich kŕmia i mliekom. V skutočnosti je pre ne bežné mlieko škodlivé. Môže im spôsobiť viacero problémov, ako je napríklad podráždenie žalúdka, kŕče či dokonca hnačku.

Možno sa teraz pýtate, prečo je tomu tak. Kravské mlieko sa mačkám vo všeobecnosti neodporúča, hoci im môže chutiť. Je to preto, že väčšina mačiek nedokáže správne stráviť mlieko, pretože obsahuje laktózu a veľkej časti mačiek chýba dostatok enzýmu laktáza, ktorý im ju pomáha stráviť. Pre tých, ktorí nevedia, tak laktáza je enzým, ktorý v organizme štiepi laktózu (mliečny cukor) na glukózu a galaktózu. No pravdou je, že nie všetky mačky reagujú zle na mlieko, ale prečo by sme mali riskovať problémy, keď nemusíme.

domestikacia maciek

Zdroj: unsplash.com (Cédric VT)

Malé mačiatka reagujú na mlieko lepšie ako staršie mačky

Zaujímavosťou je i to, že malé mačiatka, ktoré prijímajú mlieko, majú zväčša menej problémov s jeho trávením. Nie je žiadnym tajomstvom, že dojčiace mačiatka sa spoliehajú na materské mlieko, aby prežili. No po odstavení mačiatok od dojčenia, prestanú produkovať v takej miere enzým laktáza. To je jeden z dôvodov, prečo staršie mačky sa môžu častejšie stretnúť s problémami, ktoré sú spojené s konzumáciou mlieka.

„Ak sa dospelá mačka pokúsi vypiť rovnaké množstvo mlieka, aké vypilo mačiatko, dostane žalúdočnú nevoľnosť. Jednoducho nemajú dostatok laktazových enzýmov, ktoré sú potrebné na to, aby bolo mlieko stráviteľné. Malé množstvo mlieka nespôsobí, že vaša mačka ochorie, ale viac ako polievková lyžica môže spôsobiť tráviace ťažkosti.“, vysvetľuje portál.

No existuje výnimky, ako môžete problémom s trávením mlieka predísť. Ak by ste chceli svojej mačke dopriať chuť mlieko, tak sa odporúča, aby ste jej ponúkli bezlaktózové mlieko alebo iné produkty vyrobené pre ľudí s intoleranciou laktózy. No mali by sme mať na pamäti, že mlieko samo o sebe nie je vhodnou súčasťou stravy pre mačky, pretože mu chýba viacero dôležitých živín, ktoré mačky potrebujú na zdravý rast a fungovanie.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť