modre oci
Nezaradené

Tieto porovnania vám ukážu, ako málo vody máme na našej planéte

Najbližšie, keď sa vás niekto opýta, kde je najväčší oceán, ukážte mu prstom na Jupiter. Na Zemi je asi 1,3 miliardy kubických kilometrov vody. Zdá sa vám to veľa? V porovnaní s ostatnými planétami slnečnej sústavy sme vyprahnutá púšť.

Tak napríklad Európa – nebojte sa, nie náš svetadiel, ale Jupiterov mesiac – je veľkosťou podobný nášmu mesiacu, a pod povrchom skrýva oceán s dvojnásobným objemom vody, ako máme my na Zemi.

Ak nestačil príklad s Európou, máme ďalší. Ďalší Jupiterov mesiac, Ganymedes, má predpokladané zásoby vody až 30násobne väčšie ako Zem. Voda je však prevažne v tuhom skupenstve, teda ako ľad. Vedci nachádzajú vodu všade, kam sa v našej slnečnej sústave pozrú. Napríklad sa zdá, že malý Saturnov mesiac – Dione – má pod povrchom taktiež oceán.

screenshot_2

Všetka voda na Zemi je najväčšia gulička, druhá je voda v atmosfére, a najmenšia predstavuje vodu z riek a jazier

img: flickr.com

Steve Vance, planetárny vedec, urobil rebríček 9tich objektov slnečnej sústavy, v ktorom ich zoradil podľa objemu vody. Zoradené sú od najmenšieho objemu až po najväčší:
Enceladus, Dione, Zem, Európa, Pluto, Triton, Callisto, Titan, a Ganymedes.

Ďalšie objekty z našej sústavy ako napríklad Mimas (Saturnov mesiac), alebo Ceres (najväčší asteroid) sú skúmané a predpokladá sa, že majú pod povrchom oceán. Zatiaľ však neexistuje dosť dôkazov pre jednoznačné tvrdenie.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť