Nezaradené

Táto žena ponúka návod na život bez odpadkov. Za dva roky nevyprodukovala žiadny odpad

Čo ak by vám niekto povedal, že by ste mohli žiť bez odpadkov? Zo začiatku by ste si asi mysleli, že je to nemožné. Pre Lauren sa však takýto život stal realitou. Keď to dokáže ona, dokáže to každý, len treba chcieť.

Dokázali by ste sa vzdať komfortu, na ktorý ste zvyknutí? Lauren Singer to dokázala. Inšpirujúca žena prináša rady, ako na to. Lauren sa o bezodpadkový život začala zaujímať popri štúdiu na New York University, kde študovala environmentalistiku. Túžila robiť niečo, čo by pomohlo životnému prostrediu. Zlomový moment nastal, keď jedného dňa otvorila chladničku. Uvedomila si, že jej jedlo je zabalené v plastových obaloch. Prvýkrát v živote sa cítila ako pokrytec. Chcela šetriť životné prostredie, no robila presný opak.

IMG_5162
img: trashisfortossers.com

Rozhodla sa preto konať, najskôr odstránila všetky plasty. Následne sa rozhodla odstrániť všetky odpadky z jej života. Zmena nenastala zo dňa na deň, podnikala však malé kroky k dosiahnutiu svojho cieľa. Odstránila všetky balené výrobky. Keď išla nakupovať na trh, vždy mala po ruke vlastnoručne vyrobenú tašku. Oblečenie začala nakupovať v second handoch. Hygienické potreby si namiesto kupovania začala sama vyrábať.

Veľa vecí, ktoré vlastnila predala alebo darovala. Naučila sa hovoriť NIE a prestala v obchode nakupovať veci vyrobené z plastov a pod. Na čo všetko Lauren prišla?

1_fi_ziptopia-zero-waste-shopping_0
img: zipcar.com

Ušetrila som kopu peňazí

“Vždy si vytvorím zoznam potravín, ktoré idem nakupovať. Potraviny nebalím do plastových sáčkov, ale do mojej vlastnej tašky. Oblečenie nakupujem len z druhej ruky, pretože aj tam sa dajú kúpiť skvelé kúsky za nízke ceny. Navyše tak ušetrím množstvo peňazí”.

Lepšie sa stravujem

“Vzhľadom k tomu, že nekupujem žiadne balené výrobky, nezdravé potraviny sú u mňa naozaj výnimkou. Jem veľa organických potravín, ovocie, zeleninu, strukoviny a celozrnné výrobky. Farmárske trhy ponúkajú vždy veľa sezónnych a lokálnych výrobkov”.

Som šťastnejšia

“Predtým, ako som začala s týmto životným štýlom, som často chodila nakupovať do supermarketu a lákali ma farebné obaly potravín, nemala som žiadny zoznam, nakupovala som hocičo. Taktiež som neustále chodila do drogérie a nakupovala som veľa krémov, čistiacich gélov, vždy nejaké novinky. Ak si to včas uvedomíte, zistíte, že všetky tieto veci sú vlastne zbytočnosťami”.

tiftzerowastepackingkit

img: trashisfortossers.com

Lauren hľadala alternatívy, ako nahradiť bežné veci. Všetky čistiace prostriedky a bežné prípravky určené pre každodennú hygienu – od zubnej pasty či kefky až po odlíčovadlá, krémy a šampóny sú buď balené, alebo vyrobené z plastu. Ako ťažkosťami prechádzala, detailne popisuje na svojom blogu Trash Is For Tossers.

Lauren sa nevyhýba ani citlivejším témam, ako je napr. vysporiadanie sa s menštruáciou. Keďže nechce nakupovať nič v plaste, vrátane vložiek či tampónov, riešila to kúpou tzv.„menstrual cupu“ (menštruačného hrnčeka) za 40 dolárov. Keď tento pohárik vyskúšala, nevedela si ho vynachváliť. Vypočítala, že počas 10 rokov ušetrí oproti nákupu tampónov a vložiek 1 640 dolárov.

img: trashisfortossers.com
 Lauren ukončila štúdium a začala rozbiehať svoju vlastnú spoločnosť, ktorá predáva ručne vyrábané produkty. „Viem, čo si asi myslíte. Musím byť hippie, klamárka alebo nereálna. Ale uisťujem váš, že nie som ani jedno z toho. A som reálna,“ dodáva Lauren.

V nasledujúcom videu sa môžete zoznámiť s Lauren a zistiť viac o jej bezodpadkovom živote

.src

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť