Mať životného partnera, o ktorého sa môžeš oprieť, keď je zle, je na nezaplatenie. Mnoho vzťahov ale končí rozvodom. Mimochodom, vedel si, že rozvod v stredoveku častokrát končil smrťou jedného z partnerov? „Rozvodový proces“ zahŕňal doslova boj o život. Ak by ťa o tejto téme zaujímalo viac, tak nám dovoľ, dať ti do pozornosti tento článok, v ktorom sme sa tejto téme venovali podrobne.
Vedel si, že podľa Štatistického úradu SR v roku 2023 na Slovensku sa zosobášilo 26 484 párov? Na opačnej strane zaniklo ale 8 205 manželstiev. Neodbáčajme ale ďaleko od témy.
Možno si teraz hovoríš, že manželstvo je ako jedna veľká lotéria. Niekedy to vyjde a inokedy nie. V skutočnosti tomu ale tak nie je. Ako upozorňuje web iflscience.com s odvolaním sa na Dr. John Gottmana, emeritného profesora psychológie na Washingtonskej univerzite, existujú štyri kľúčové premenné, na základe ktorých je možné s 90 % pravdepodobnosťou predpovedať, že vzťah skončí rozchodom. Dobrou správou ale je, že so všetkými premennými môžeme aktívne pracovať.
Tieto faktory zohrávajú kľúčovú úlohu
Gottman v knihe „Čo predpovedá rozvod?“ opísal najproblematickejšie komunikačné správanie, ktoré vedie ku zániku vzťahu párov.
Na základe série výskumov venujúcich sa skúmaniu vzťahov hovorí, že koniec vzťahu možno predpovedať s 90 % úspešnosťou. Spolu s kolegami sa mu podarilo identifikovať rôzny typy správania, ktoré odlišovali šťastne zosobášené páry od nešťastne zosobášených. Ako hovorí, okrem typov osobností, vo vzťahu hrajú kľúčovú úlohu štyri faktory.
„Štyria jazdci apokalypsy“
Podľa Gottmana je najzásadnejším faktorom pohŕdanie. Ide o najsilnejší prediktor končiaceho manželstva. Pod týmto správaním si môžeš predstaviť napríklad osočovanie partnera, nebranie jeho tvrdení vážne, nepriateľský humor, gúľanie očami, zosmiešňovanie a podobne. Vo všeobecnosti sú pre toto správanie typické prejavy nadradenosti.
Takéto správanie degraduje partnera a vytvára hlboký rozkol v vzťahu.
Potom je ti kritika. Nehovoríme ale o „zdravej kritike“, keď partnerovi či partnerke povieš, že obed, ktorý navarila, je príliš slaný. Ale o pretrvávajúcich útokoch napríklad na charakter partnera, kritizovanie presvedčení (tomu, čo partner verí), neprimeranú kritiku vzhľadu či činov partnera.
Tretím kritickým faktorom je defenzívnosť. Poď ňou si môžeš predstaviť odmietanie zodpovednosti. Obrana nastáva najčastejšie vtedy, keď sa človek bráni tým, že prehodí vinu na druhého, alebo sa stavia do pozície obete.
Posledným kľúčovým faktorom je stonewalling. Voľne to môžeš preložiť ako „kamenná stena“. Ide o úplné stiahnutie sa z komunikácie, často ako reakcia na predošlé faktory. Partner môže prestať reagovať, vyhýbať sa kontaktu, tváriť sa zaneprázdnene alebo jednoducho ignorovať druhého. Výsledkom tohto správania je, že bráni riešeniu problémov.
Gottman nazýva tieto faktory „štyria jazdci apokalypsy“.
Gottmanove štúdie ukazujú, že páry, ktoré zažívajú tieto vzorce, môžu čeliť výraznému narušeniu vzťahu do piatich až šiestich rokov od začiatku problémov. Samozrejme, rýchlosť vzťahu, kedy dôjde k jeho rozpadu, závisí od intenzity a frekvencie týchto faktorov, ako aj od ochoty partnerov riešiť problémy a pracovať na zlepšení komunikácie. No podľa štatistík, páry, ktoré čelili všetkým „jazdcom“, sa rozpadli v priemere 5,6 rokov od sobáša.