obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

O tomto etiópskom projekte ste pravdepodobne ešte nepočuli

V Etiópii sa chystajú veľké zmeny.

Priehrady sú veľké stavebné projekty. Často sa využívajú na výrobu energie, na zavlažovanie a tiež pomáhajú počas záplavových období. Krajiny stále investujú do ich vytvárania. V Brazílii bude novovybudovaná Belomonte priehrada štvrtým najväčším svetovým zdrojom vodnej energie, keď sa stane plne funkčnou v roku 2019.

V roku 2011 sa aj Etiópia pripojila k radu staviteľov priehrad, vtedy začala výstavbu etiópskej priehrady na Modrom Níle. Priehrada s názvom Gerd bude ôsma najväčšia na svete a bude tiež druhou najväčšou nádržou na Níle. Gerd už teraz pretvára politické vzťahy medzi Etiópiou a jej susedmi- Sudánom a Egyptom.

Sila Nílu

Gerd sa nachádza asi 30 km východne od hraníc medzi Etiópiou a Sudánom. V súčasnej dobe je už 70 percent hotových a očakáva sa, že v roku 2017 vstúpi do prevádzky. Tento projekt sľubuje mnoho výhod pre Etiópiu. V súčasnej dobe totiž až 74 percent Etiópčanov nemá prístup k elektrine. Priehrada bude mať schopnosť generovať 6000 megawattov elektriny. Svetová banka odhaduje, že Etiópia môže zarobiť 1 miliardu dolárov ročne vyvážaním energie do susedných krajín.

img: Mariusz Kluzniak/Flickr

image-20160621-13017-vpjci7

Kto kontroluje Níl?

Níl je primárnym zdrojom vody pre susedov Etiópie a výstavba GERD-u vytvorila napäté vzťahy s oboma krajinami, najmä s Egyptom. Modrý Níl dodáva približne 60 percent vody pre 85 miliónov ľudí z Egyptu, ktorý je extrémne chudobný na vodné zdroje. A keďže Egypt trpí chronickým nedostatkom vody už dnes, predpokladá sa, že zažije absolútny nedostatok v roku 2025.

Etiópia však prehlasuje, že bude používať iba GERD na výrobu elektrickej energie, no egyptskí úradníci sa obávajú, že Etiópia bude čerpať vodu aj z nádrže za hrádzou, ktorá je na poľnohospodárske zavlažovanie. Práve to by znížilo množstvo vody, ktorá nakoniec prúdi do Egypta .

V roku 2016 Egypt, Etiópia a Sudán podpísali deklaráciu princípov používania GERD-u. No došlo k tomu až potom, čo bola priehrada navrhnutá a čiastočne postavená, takže nie je jasné, či táto dohoda bude mať nejaký významný vplyv.

Kto platí?

Náklady na stavbu vodnej priehrady sú 4,8 miliárd dolárov. Projekt je financovaný prostredníctvom západných medzinárodných organizácií, akými je Svetová banka. Väčšina financovania pochádza z domácich zdrojov, vrátane daní, predaja štátnych dlhopisov a národnej lotérie. Čínske banky údajne poskytujú finančné prostriedky pre turbíny priehrady a elektrické zariadenia.

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.