modre oci
pixabay.com
Nezaradené

Toto je 10 najšpinavších vecí, ktorých sa dennodenne dotýkate

Nasledujúci článok vás môže poriadne prekvapiť! Niektoré veci, ktoré sa vám zdajú dokonale čisté, môžu byť v domácnosti práve naopak najviac znečistené. Ako sú na tom bežné veci a predmety, ktorých sa aj vy každý deň dotýkate? Kde všade číhajú zdraviu nebezpečné kvasinky či plesne?

10. Klávesnica

Foto: pixabay.com

Ak ste presvedčení, že vaša klávesnica je v domácnosti najviac špinavá, mýlite sa – obsadila až desiate miesto. Čo všetko by ste mohli nájsť na svojej obľúbenej klávesnici? Kvasinky, baktériu stafylokok či koliformy. Ruky by ste si teda mali poriadne umývať niekoľkokrát!

9. Vozíky v potravinách

Foto: pixabay.com

Poznáte to. Vozíky čakajúce v rade pred obchodom po celý čas. Vplyv vonkajšieho prostredia a ich neustále používanie, ešte k tomu častá kontaminácia potravinami – vtedy vznikajú najväčšie problémy súvisiace so zdravím. Takisto dobre neobišli ani nákupné tašky, košíky či prepravky.

8. Kabelky

Foto: pixabay.com

Kedy ste si dámy čistili vašu kabelku naposledy? Odpoveď by mohla byť veľmi dávno alebo vôbec. Baktérie sa totižto nachádzajú všade – ako na kabelke, tak aj v kabelke – na rukoväti, na peňaženke, na kľúčoch a hlavne veľký pozor na šminky.

7. Telefóny

Foto: pixabay.com

Čo sa nachádza na vašom telefóne? Samozrejme stafylokok, ktorý môže zapríčiniť infekcie kože, otravu jedlom či zápal pľúc. Niektoré výskumy dokázali, že na telefóne sa nachádza desaťkrát väčšie množstvo baktérií ako na verejnej toalete.

6. Diaľkové ovládače

Foto: pixabay.com

Ovládače oddaných fanúšikov televízie sú pokryté zárodkami plesní a infekcií, koliformnými baktériami a stafylokokom. Pozor si hlavne dávajte na ovládače v hotelových izbách – tie predstavujú najväčšie nebezpečenstvo!

5. Lopáriky

Foto: pixabay.com

Dosky na krájanie surovín patria k najhorším uchovávateľom nebezpečných baktérií. Tieto povrchy obsahujú baktériu E.coli a baktériu salmonely, ktoré sú dôvodom vážnych ochorení žalúdka.

4. Madlá chladničiek

Foto: pixabay.com

Prepadol vás hlad a máte akurát namierené do chladničky? Dávajte si pozor! Madlo chladničky totižto hostí nebezpečné zárodky kvasiniek a plesní.

3. Zubné kefky

Foto: pixabay.com

Vedeli ste, že vaša zubná kefka, ktorou si dennodenne umývate svoj chrup, môže vlastne obsahovať viac baktérií ako ústa vášho psa. Zubná kefka je po umývaní mokrá a práve vtedy je pre množenie baktérií najlepší čas. Usadená baktéria Serratia marcescens spôsobuje zápal mozgových blán. Pozor tiež na to, aby ste zubné kefky nemali príliš blízko toalety.

2. Drezy, vodovodné batérie a sprchové hlavice

Foto: pixabay.com

Môžete si byť istí, že všade kde sa nachádza voda, tam sa to hemží baktériami. Kuchyňa je na tom oveľa horšie ako kúpeľňa. Ale povrchy v oboch miestnostiach sú pokryté množstvom baktérií, najmä baktériou E.coli i baktériou salmonely. Sprchové hlavice sú domovom patogénu Mycobacterium avium, ktorý zapríčiňuje pľúcne ťažkosti.

1. Špongie, utierky, uteráky

Foto: pixabay.com

Máme víťaza! Veci na čistenie a utieranie riadov, hubky, utierky patria v domácnosti medzi najšpinavšie predmety. Samozrejmosťou sú aj uteráky v kúpeľni. Vedci z Ameriky našli na utierkach značné množstvá baktérie E.coli a baktérie salmonely. Uteráky boli zo všetkých skúmaných povrchov najviac kontaminované.

Nezabúdajte si teda pravidelne umývať ruky!

zdroj: mentalfloss.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť