Ak sa ti často stáva, že sa prebúdzaš so stuhnutým a boľavým chrbtom, nie si v tom sám. Či už máme na tieto bolesti vek alebo nie, ide o častý problém mnohých ľudí. Aj keď si večer ľahneme do postele s uvoľneným chrbtom a bez akýchkoľvek problémov, ráno sa môže objaviť nepríjemná, intenzívna bolesť. Prečo je to tak? Pozrime sa spolu na 5 dôvodov, ktoré ju spôsobujú.
Toto sú najčastejšie dôvody, prečo ťa bolí chrbát po zobudení
Ranná bolesť chrbta
Existuje mnoho dôvodov, prečo nás ráno môže bolieť chrbát. Jedným z nich je fakt, že chrbát je hneď po zobudení najzraniteľnejší. Táto zraniteľnosť môže byť spôsobená tým, čo robíš večer pred spaním, ale aj tým, v akej polohe spíš.
Nevhodná spánková pozícia
Jedným z hlavných dôvodov je nesprávna poloha pri spaní. Spánok v nevhodnej pozícii môže spôsobiť napätie v chrbtici. Spanie na bruchu vedie k prehnutiu dolnej časti chrbta, čím sa chrbtica dostáva pod tlak. Taktiež spanie na boku, dokonca aj s vankúšom medzi kolenami, môže mať negatívny vplyv a dráždiť chrbticu počas spánku.
Ak hovoríme o najlepšej polohe na spanie, mali by sme zvážiť spanie na chrbte. Táto poloha je považovaná za jednu z najlepších na uvoľnenie chrbtice. Pri nej je váha tela rozložená rovnomerne, čím sa znižuje nadmerný tlak na chrbticu.
Zlá kvalita matraca
Zlá kvalita matraca môže výrazne ovplyvniť rannú bolesť chrbta. Opotrebovaný alebo poškodený matrac neposkytuje dostatočnú oporu pre tvoj chrbát, čím zhoršuje nepohodlie počas spánku a ranné bolesti. Portál chiropractornewberlin.com uvádza, že nedostatočná podpora z nevhodného matraca môže viesť k nesprávnemu postaveniu chrbtice a vytvárať bolestivé tlakové body na rôznych miestach.
Možno by si to nepovedal, ale aj úroveň tvrdosti matraca tiež ovplyvňuje kvalitu spánku. Ak je matrac príliš mäkký, telo sa môže prepadávať do nesprávnej polohy, čo zaťažuje krk a chrbát. Ak je naopak príliš tvrdý, môže nadmerne zaťažovať boky, kríže a ramená.
Zápalové ochorenie
Ak trpíš zápalovým ochorením kĺbov alebo tkanív, ako sú reumatoidná artritída, osteoartritída či spondylitída, môžeš pociťovať výraznú bolesť chrbta najmä ráno. Počas noci sú kĺby a tkanivá v nehybnom stave, čo môže zhoršiť zápal. Ten spôsobuje stuhnutosť a bolesť, ktorá sa počas dňa zmierni pohybom.
Sedavý spôsob života
Sedavý spôsob života, teda dlhodobé sedenie a nedostatok pohybu, môžu oslabiť svaly chrbtice. To vedie k zvýšenému napätiu a bolesti chrbta. Len pre zaujímavosť, priemerný človek trávi v sede denne 9,4 hodiny. Ak tráviš veľa času v sede, chrbtica nie je dostatočne podporovaná svalmi, čo môže spôsobiť nadmerný tlak na medzistavcové platničky. Nesprávne držanie tela pri sedení navyše preťažuje svaly chrbta, čo sa môže prejaviť rannou bolesťou.
Nesprávne pracovné prostredie
Áno, čítaš správne. Aj nesprávne pracovné prostredie, ako zle nastavená stolička, stôl či monitor, môže výrazne ovplyvniť tvoje telo. Ak sú tieto prvky v nesprávnej výške, chrbtica a svaly nemajú dostatočnú oporu, čo spôsobuje napätie v chrbtici. Pri nesprávnom sedení sa môžeš krčiť alebo skláňať, čím zvyšuješ riziko bolesti.
Navyše, nesprávne pohyby pri práci, napríklad opakované zlé zdvíhanie ťažkých predmetov, môžu spôsobiť nadmerné napätie a následnú bolesť chrbta.