S marihuanou zlegalizovanou v 23 štátoch USA odporcovia očakávali, že počet úmrtí v dôsledku jej užívania stúpne. To sa však nestalo.
V skutočnosti sa počet úmrtí v roku 2014 oproti predošlému roku nezmenil. Je to presne: NULA.
Áno, skutočne. Tieto štatistiky pripravil americký inštitút Center for Disease Control, no treba jedným dychom dodať, že v prípade iných substancií tá štatistika tak pozitívna nie je. Dokonca vrátane tých legálnych.
Presne 17645 ľudí zomrelo na predávkovanie drogami ako kokaín či heroín, 25760 ľudí zabili legálne lieky na predpis!
Spolu s dramatickým nárastom užívania ópia je to najhoršia štatistika, akú si inštitút pamätá.
Najväčším zabijákom je ale stále alkohol. 30700 úmrtí pritom nezapočítava úmrtia spôsobené alkoholom za volantom a iné nehody, čo by túto štatistiku vystrelilo o približne 250%.
Vypiť desaťnásobok bežnej dávky alkoholu v priebehu 5 až 10 minút môže mať smrteľné následky, kým fajčenie marihuany potrebuje na podobný účinok tisícnásobok bežnej dávky.
Napriek tomu, že všeobecný postoj k marihuane sa pomaličky mení, jej legalizácia je stále tŕňom v oku farmaceutickej lobby (ktorá na tom výrazne stráca) a polície (ktorá dostáva menšie dotácie na boj proti drogám).
Veď aj v roku 2016 je v Amerike jediný prezidentský kandidát, ktorý legalizáciu marihuany podporuje – senátor Bernie Sanders. Ten žiada, aby bola marihuana odstránená z federálneho zoznamu Schedule 1 drugs, kde je zaradená vedľa drog ako heroín či LSD.
zdroj: huffingtonpost.com