Počas ľudskej histórie sme sa so zlodejmi a vrahmi vypriadavali rôzne. V minulosti nebolo ničím nezvyčajným, že vraha čakal rovnaký osud alebo zlodej prišiel o časť končatiny. Dnes sú tieto tresty vo väčšine vyspelého sveta minulosťou. Aké metódy používali v minulosti sudcovia, aby sa vysporiadali s kriminálnikmi.
Existovalo mnoho spôsobov popráv po celom svete v priebehu histórie, a ich používanie záviselo od kultúry, tradícií a náboženstiev rôznych civilizácií.
Nižšie sme si pre vás pripravili zoznam tých najbežnejších spôsobov, ako ľudí trestali smrťou.
Najkrutejšie spôsoby popravy v histórii ľudstva
Smrť obesením
Jedným z najstarších trestov smrti je smrť obesením. Prvé známe obesenie sa datuje do doby spred 2500 rokov v Perzskej ríši. V 10. storočí si tento spôsob popravy osvojila Veľká Británia a v 16.storočí, kedy vládol kráľ Henrich VIII., bolo podľa odhadov popravených až 72 000 ľudí týmto spôsobom.
Poprava mečom
V stredoveku sa dekapitácie vykonávali bežnými mečmi a prvý známy špeciálne navrhnutý popravčí meč pochádza z doby okolo roku 1540. Tento spôsob popravy sa v Európe tešil veľkej obľube, no od 18. storočia, sa od neho náhle upustilo. Posledné popravy mečom v Európe boli vykonané vo Švajčiarsku v rokoch 1867 a 1868, keď Niklaus Emmenegger v Lucerne a Héli Freymond v Moudon boli sťatí za vraždu, vysvetľuje wikipedia.org.
Guilotína
Pre tých, ktorí nevedia, tak Guilotína je mechanický nástroj, ktorým sa vykonávali popravy stínaním hláv. Pozostáva z vysokého rámu a ťažkej čepele, ktorá sa pohybuje vo zvislých koľajniciach. Tento nástroj bol hojne používaný počas Francúzskej revolúcie. Guilotína bola zavedená počas Francúzskej revolúcie v 18. storočí a používala sa až do 20. storočia.
Poprava elektrickým prúdom
Ďalším spôsobom, ktorý je nám asi najznámejší, je poprava elektrickým prúdom. Tento spôsob popravy sa používal vo viacerých krajinách vrátane USA či Veľkej Británie. Popravený bol pripojený k elektrickému generátoru a vystavený silnému prúdu, ktorý ho usmrtil. Tento spôsob popravy je ešte stále prítomný vo viacerých krajinách vrátane niektorých štátov USA.
Poprava injekciou
Používa sa v mnohých krajinách vrátane časti štátov USA dodnes. Popravený je injekčne podaný liek, ktorý ho zabije.
Poprava zastrelením
Poprava zastrelením je typický spôsob popravy, aký sa používal v súvislosti s vojenskými jednotkami. Popravený bol zastrelený z krátkej vzdialenosti. Tento spôsob popravy vykonávajú mnohé krajiny počas vojnových konfliktov, kedy trestajú napríklad dezertérov.
Ukameňovanie
Tento spôsob popráv bol používaný v niektorých islamských krajinách. Popravený bol obklopený davom a bombardovaný kameňmi, až kým nezomrel.
Poprava uškrtením
Poprava uškrtením sa používala v antike a niektorých kultúrach dodnes. Popravený je zabitý stláčaním krku alebo usmrcovaným úderom do krku.
Uvarenie zaživa
Mosadzný býk bol nástroj na mučenie a popravu navrhnutý v starovekom Grécku. Býk bol dutý a celý vyrobený z bronzu s dverami na jednej strane. Odsúdení boli zamknutí vo vnútri zariadenia a pod ním bol založený oheň, ktorý zahrieval kov, kým sa osoba vo vnútri neupražila na smrť.
Smrť z vyčerpania
Ďalším a pre nás pomerne neznámym spôsobom popravy, bola poprava vyčerpaním. Tento spôsob popráv sa používal v antike a zahŕňal nútené dlhé behy, ktoré viedli k vyčerpaniu a smrti.
Poprava upálením na hranici
Pravdepodobne ste to už videli v nejakom filme, chytili čarodejnicu a tu následne popravili. Tento spôsob popravy nie je vymysleným a skutočne sa odohrával. Používal sa hlavne v Európe.
Poprava zavesením za nohy
Tento spôsob popráv sa používal v antike a v stredoveku a zahŕňal zavesenie popraveného za nohy a nechajú ho visieť, kým nezomrie.
Poprava rozťatím na kusy
Tento spôsob popráv sa používal v antike a v stredoveku a zahŕňal rozťatie popraveného na kusy.
Napichnutie na kôl
Mnohí z nás si mylne myslia, že Drakula bol upír. Vykreslil ho tak írsky spisovateľ Bram Stoker v 1897 v knihe Dracula. Odvtedy Vladovi III. tento prívlastok zostal. No v skutočnosti nebol upír, ale krutý panovník, ktorý sa okrem iného postavil Osmanskej ríši na odpor a takmer vyhral. No vráťme sa späť k téme. Preslávil sa hlavne ako „Vlad Napichávač“. Dôvodom je, že mal úchylku v napichávaní ľudí na kôl a robil to tak precízne, aby netrafil žiaden dôležitý orgán. Obeť následne v mukách trpela, kým nevykrvácala. Trvať to mohlo hodiny a niekedy aj dni.
Mimochodom, hovorí sa, že Vlad svojho času vyriešil chudobu tak, že vyzabíjal časť chudobných ľudí, a následne hlásil, že znížil chudobu.
Našli ste medzi spôsobmi popravami vyššie nejakú, ktorá vás skutočne desí? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.