modre oci
youtube.com
Nezaradené

Toto sú nepravdivé fakty o budúcnosti, ktorým ľudia niekedy verili, no stále sa nenaplnili

Znečistenie ovzdušia spôsobí, že na Zem bude dopadať iba polovica slnečného svitu

Podľa magazínu LIFE z januára 1970, malo byť následkom znečistenia ovzdušia zredukované slnečné svetlo už pred rokom 1985 na polovicu. Článok neponúkal žiadne dôležité detaily, vedci vraj vtedy mali rozumné vysvetlenie podložené dôkazmi. Celkovo bol článok publikovaný pravdepodobne ako kampaň zameraná na zvýšenie povedomia o ochrane životného prostredia.

Foto: pixabay.com

Ľadovce spôsobia masovú potopu

V roku 1972 arktický odborník Bernt Balchen tvrdil, že polárne ľadovce sa roztopia a Severný ľadový oceán znásobí svoj objem do roku 2000. Balchen však bol toho názoru, že nové obchodné trasy, vzniknuté roztopeným ľadovcom, budú predstavovať pre USA z ekonomického hľadiska pozitívny dopad klimatických zmien. Lode by tak prevážali ropu z aljašských a kanadských ropných polí, taktiež nerastné suroviny ako urán, nikel, železo, olovo a zinok. No našťastie pre obyvateľov žijúcich na pobreží, sa táto predikcia nenaplnila.

Foto: pixabay.com

Písmená C, X a Q zmiznú z abecedy

V roku 1901 sa v časopise LADIES HOME JOURNAL domnievali, že písmená C, X a Q sú v abecede úplne zbytočné. Prečo tomu bolo vtedy tak? Údajne sa mala slovná zásoba ďalej vyvíjať iba podľa písmeniek, ktoré už vyplývajú z toho, ako znejú. Išlo samozrejme o jazyk anglický a spomínané písmenká vyslovované ako „sí“, „ex“ a „kjú“. Momentálne sú všetky písmenká abecedy stále žiadané a drastické zmeny sa zatiaľ neplánujú.

Foto: pixabay.com

Pracovný týždeň bude kratší

V roku 1950 vyšiel článok o tom, ako ľudia prognózujú bežný život v roku 2000. Niektoré predpovede sa splnili, iné nie. Podľa spomenutého článku sa mala upraviť pracovná doba a to tým spôsobom, že by sa čas strávený v práci skrátil. Dôvodom mala byť globálna automatizácia, tým pádom by nemuseli ľudia vykonávať toľko namáhavej práce sami. Dnes by to však vyzeralo zrejme takto: menej odpracovaných hodín = menej zarobených peňazí. Jednoduchá úmera.

Foto: pixabay.com

Vesmírny turizmus pre každého

Túžili by ste stráviť prázdniny na Marse? Alebo čo tak dovolenka na Mesiaci? Podľa novín KENTUCKY NEW ERA z roku 1952, cestovanie do vesmíru malo byť dnes už realitou pre každého. Príspevok bol publikovaný v rámci Medzinárodného kongresu astronautov – stretnutia svetovo najuznávanejších vedcov. Výlety do kozmu a návštevy iných planét mali byť plánované pravidelne len tak pre potešenie.

Foto: pixabay.com

Usporiadanie planét spôsobí koniec sveta

Nemecký astrológ Johannes Stoeffler predpovedal koniec sveta vo februári 1524. Príčinou mala byť pozícia planét a pohyb taký, že by zaplavil a tým zničil našu planétu. Zamestnávala ho prestížna univerzita, takže jeho tvrdenie malo byť dôveryhodné a získal si ním veľmi veľa prívržencov. Ľudia začali panikáriť a dokonca si stavali drevené archy, v ktorých mali v pláne prežiť potopu na Rýne. Veľká búrka naozaj prišla, zomrelo niekoľko stoviek obyvateľov, ale koniec sveta následkom postavenia planét nenastal.
Foto: youtube.com

zdroj: grunge.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť