modre oci
Nezaradené

Tradičná čínska medicína vyhrala boj proti lekárskej komore v Čechách

Čínski lekári môžu aj naďalej pôsobiť vo Fakultnej nemocnici v Hradci Králové, a to na základe výnimky ministerstva zdravotníctva.

Tradičná čínska medicína sa tak bude ďalej presadzovať v českom zdravotníctve, hoci na ňu poisťovne neprispievajú a čínski lekári nemajú preverenú kvalifikáciu a skúšku z českého jazyka. Do budúcna sa v Hradci počíta so stavbou novej kliniky, zameranej na čínsku medicínu. Ďalšia je v pláne v mladoboleslavskej nemocnici.

Českej lekárskej komore vadilo, že pre čínskych lekárov neplatia rovnaké podmienky ako pre nich. Nie sú členmi komory, nemajú preverenú kvalifikáciu ani skúšku z českého jazyka a nie sú vedení ani ako hosťujúci lekári, so svojimi sťažnosťami však neuspeli. Komora už vyčerpala všetky dostupné právne prostriedky. Lekári sa preto obrátili na krajský úrad, políciu, prokuratúru a ministerstvo zdravotníctva.

Projekt ambulancie tradičnej čínskej medicíny a plánovanej čínskej kliniky je spoluprácou Fakultnej nemocnice Hradec Králové, ministerstva zdravotníctva a čínskej spoločnosti CEFC. Odborníci na akupunktúru, bylinky a ďalšie tradičné čínske metódy v Hradci pracujú na základe „dočasnej“ výnimky, ktorá sa zvyčajne používa pri krátkych návštevách zahraničných odborníkov.

JND41094b_profimedia_0035554859

img: zpravy.idnes.cz

„Lekár tradičnej čínskej medicíny pracuje v Hradeckej nemocnici na základe povolenia ministerstva zdravotníctva, ktoré im môže vydať na jednej rok,“ vysvetľuje minister zdravotníctva Svatopluk Němeček. Navyše na čínskeho lekára dohliada český kolega. Nič tak nebráni ďalšiemu rozširovaniu čínskych tradičných metód v českých nemocniciach. Keď bude v Hradeckej nemocnici postavená nová klinika, do ktorej CEFC investovala 10 miliónov eur, má v nej pôsobiť sedem čínskych lekárov.

Ďalšie centrum tradičnej čínskej medicíny by malo vzniknúť v mladoboleslavskej nemocnici. Umiestnené bude v nevyužívaných priestoroch v budove liečebni dlhodobo chorých. Aj tu majú čínski lekári poskytovať zdravotné služby na ministerskú výnimku. Ostatní poskytovatelia tradičnej čínskej medicíny v Česku neposkytujú oficiálne zdravotné služby, ale poradenstvo podľa živnostenského zákona, rovnako ako ostatní liečitelia.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť