Fantázia hranice nepozná a filmoví tvorcovia si toho dokážu vymyslieť naozaj veľa. Avšak tie najlepšie námety ponúka sám život. Spracovania dokumentárnych filmov nezostávajú len pri námetoch, svoj obraz vystavajú na skutočnej realite, mapujú jednotlivcov a ich ťažký osud či zvláštnosti, s ktorými sa vo svojom živote stretávajú. Pri týchto dokumentárnych filmoch budete niekoľkokrát musieť presvedčiť samých seba, že ide naozaj o skutočné príbehy.
Grizzly Man
Grizzly Man je prírodný dokumentárny film aký ste ešte nevideli. Timothy Treadwell bol vždy výstrednou osobnosťou a cítil sa lepšie v spoločnosti zvierat, ako ľudí. Jedno leto všetko predal a presťahoval sa na Aljašku, kde plánoval žiť v divočine spolu s medveďmi grizly. Celý čas sa k nim snažil dostať čo najbližšie a všetko natáčal. Treadwell a jeho priateľka Amie Huguenard boli neskôr jedným z nich napadnutí. Kamera zachytila zvukový záznam útoku. V divočine strávil 13 rokov a jeho zábery spracoval do filmu Werner Herzog. Podľa neho bol dokonca Treadwell napadnutý jedným z medveďov, ktoré tak miloval a trávil s nimi čas.
There´s something wrong with aunt Diane
Dokumentárny film nás uvádza do deja telefonátmi na pohotovosť a opisom hrôzostrašnej nehody na ceste Taconic State Parkway v New Yorku. Nehoda sa stala v roku 2009 a neskôr sa zapísala do dejín ako jedna z najhorších, medzi obeťami bola aj šoférka Diane Schulerová, jej dvojročná dcéra a tri netere. Film dokumentuje život Diane a jej rodiny, ktorá sa snaží prísť na dôvod tohto činu. Mala totiž všetko, rodinu, úspešnú kariéru a dobrý plat. Film sa snaží odpovedať na otázku, prečo Schulerová odbočila zlým smerom s deťmi v aute. Zároveň vyvoláva myšlienku, do akej miery skutočne poznáme iného človeka.
Boy Interrupted
Keď mal Evan 5 rokov začal sa zaujímať o smrť a umieranie. Jeho rodičom to prišlo zvláštne a tak ho vzali k terapeutke. Zároveň začali toto správanie dokumentovať na kameru. Ako Evan rástol jeho rodičom sa podarilo zachytiť neustály problém s depresiami a bipolárnou poruchou. Všetko viedlo až k jeho samovražde v roku 2005 vo veku pätnástich rokov. Film znázorňuje rodičov, ktorí sa svojmu synovi snažili pomôcť. V skutočnosti však okolnosti už nič nemohlo zvrátiť. Ku koncu vedie mrazivá cesta, ktorá vysvetľuje príbeh mladého chlapca, bojujúceho s psychickým problémom.
The Jinx
Dokumentárny film v réžii HBO predstavuje príbeh Roberta Dursta, dediča jednej z najstarších realitných spoločností v New Yorku a zároveň hlavného podozrivého v sérii zvláštnych zločinov. Dokumentárna séria sa skladá zo šiestich častí, v ktorých sa dopodrobna rozoberajú Durstove hriechy. Po zmiznutí jeho ženy Kathleen v roku 1982 bola neskôr v roku 2000 nájdená mŕtva jeho blízka priateľka Susan Bermanová. O rok neskôr bol podozrivý z ďalšej vraždy. Režisér Andrew Jarecki ozrejmume všetky zločiny, dokumentuje súdne procesy a špekuluje o tom, či je Durst skutočne vinný. Durst v dokumente dokonca sám rozpráva a pôsobí veľmi pokojne.
Blackfish
Film podáva pohľad do zákulisia udalosti z roku 2010, keď veľryba v zajatí na predstavení SeaWorld napadla svojho trénera. Predstavy o veľrybách a podujatiach SeaWorld, ktoré sledujú stovky ľudí vám zničí práve tento film. Zvieratá pôsobia síce šťastne a spokojne, keď sa predvádzajú pred svojimi divákmi, no podľa filmu Blackfish ide len o klamstvo. Dokument taktiež prezentuje detailné zábery z útoku veľryby.
Dear Zachary
Režisér Kurt Kuenne sa prostredníctvom filmu pokúsil zvečniť pamiatku svojho priateľa Andrewa Bagbyho, doktora, ktorý bol zavraždený priateľkou Shirley Turner. Kuenne vyhľadáva rodinných príslušníkov a priateľov, aby vzdali úctu Andrewovi. Následne sa dej dokumentárneho filmu nečakane obráti. Shirley oznamuje pod policajným dozorom, že je tehotná. Na priebeh filmu sa zrazu pozeráte úplne inak.
The Bridge
Známy most v San Franciscu je často navštevovaný turistami z celého sveta. Má však aj svoju odlišnú stranu. Je to najpopulárnejšie miesto na spáchanie samovraždy. V priebehu jedného roka režisér Eric Steel so svojím tímom strávil hodiny filmovania tohto mostu a zachytil nepríjemné zábery mapujúce smrť viac ako dvadsiatky ľudí. Steel sa v rámci svojho filmu pokúša prísť na to, prečo sa niekto rozhodne vziať si život a čo ich privádza práve na most v San Franciscu.
Paradise Lost
V roku 1993 boli nájdené telá troch zneužitých detí v oblasti West Memphis v Arkansase. Zajatí sú po krátkom vyšetrovaní traja tínedžeri, tí sú automaticky obvinení z vraždy. Príliš rýchlo, nemyslíte? Film sa zaoberá súdnym systémom malého mesta a otázkou či boli skutoční vrahovia naozaj chytení. Dokument hneď v úvode ponúka zábery skutočného miesta činu, oveľa hrozivejší je však pohľad na troch tínedžerov, o ktorých vôbec netušíte či sú vinní, alebo nie.
The Imposter
Keď sa len 13 ročný Nicholas Barclay stratil v roku 1994, jeho rodina sa postupne zmierila s tým, že ho už nikdy neuvidí. O tri roky neskôr ho našli v Španielsku, samého a vystrašeného, na kilometre vzdialeného od domova v Texase. Rodina ho s radosťou privítala, no časom sa začína ukazovať, že ten chlapec, ktorý sa pred tromi rokmi stratil je už dávno preč, a to doslova. Jeho meno si niekto vzal za svoje a predstieral, že je nezvestným chlapcom. Rodina si tak do svojho domu vzala niekoho úplne cudzieho. Režisérovi Bartovi Laytonovi sa podarilo urobiť rozhovor s týmto mužom. Vo filme rozpráva príbeh o tom, ako sa mu podarilo zmanipulovať rodinu nezvestného.
Albert Fish: In sin he found salvation
Albert Fish bol sériovým vrahom, ktorý trpel extrémnou psychickou poruchou už od skorého veku. Film do detailov znázorňuje jeho spáchané vraždy a opisuje jeho život. Prečítaný je dokonca aj list, v ktorom detailne opisuje vraždu malého dievčaťa a neskôr ho posiela jej matke. Dokument zaručene navodí zimomriavky.