Nezaradené

Týchto 11 vecí ľudia používajú denne a ani netušia, že za nich “vďačia” vojne

Je nepopierateľné, že vojna je hrozná vec. Trpia v nej nevinní ľudia, prichádzajú o majetok a životy. Vojna však so sebou môže priniesť ekonomický rast a nečakané vynálezy. Núdza je matkou vynálezov a vo vojne to platí dvojnásobne. Toto je 11 vecí, ktoré bežne používame a boli vynájdené počas vojny.

1

Pikantná omáčka Tabasco

V roku 1850 dal vojak, ktorý slúžil počas vojny medzi USA a Mexikom, svojmu kamarátovi v New Orleans chutné štipľavé papričky z Mexika. Ten si ich veľmi obľúbil a zasial si ich na plantáži jeho ženy. Neskôr začala jeho rodina vyrábať štipľavú omáčku Tabasco, ktorá sa stala veľmi populárnou.
desktop-1464975456.png
img: via viralnova.com

2

Čaj balený vo vrecúškach

Pre vojakov na fronte môže byť zložité dostať sa k bežným potravinám. V roku 1908 dovozca čaju Thomas Sulivan vynašiel úplnou náhodou moderné čajové vrecúška. Boli z hodvábu a posielal v nich svojim zákazníkom vzorky čajových lístkov. Pre vojakov počas prvej svetovej vojny bol toto vítaný vynález.
desktop-1464975507.png
img: via viralnova.com

3

Hygienické vložky

Vložky Kotex boli vytvorené ako výsledok vynájdenia vaty Cellucotton. Jej absorpčná funkcia bola využívaná pri ošetrovaní rán vojakov počas I. sv. vojny. Sestričky ju používali aj ako menštruačné vložky, keď slúžili v zámorí. Vďaka tomu začala výroba jednorázových vložiek v roku 1920.
desktop-1464975546.png
img: via viralnova.com

4

Konzervované potraviny

Napoleon a jeho kuchár Nicolas Appert stoja za vynálezom, ktorý zmenil pohľad na potraviny a ich trvácnosť. Je to konzerva. V roku 1795 sa Napoleon zamýšľal ako dopraví jedlo pre svoje vojsko. Ponúkol odmenu 12-tisíc frankov tomu, kto nájde spôsob ako zachovať jedlo čerstvé a bezpečné na konzumáciu. Po 15 rokoch pokusov dotiahol Nicolas Appert svoju snahu do dokonalosti.
desktop-1464975637.png
img: via viralnova.com

5

Náramkové hodinky

Aj keď boli náramkové hodinky vytvorené ešte pred I. sv. vojnou, až ich bežné používanie vojakmi ich urobilo extrémne populárnymi. Krátko po vojne, každý v Londýne nosil hodinky na ruke.
desktop-1464975678.png
img: via viralnova.com

6

Mobilný röntgen

Na začiatku prvej svetovej vojny bol vedcami skonštruovaný a zdokonalený mobilný röntgen. Táto technológia ušetrila hodiny prepravy pacientov s početnými zraneniami a vďaka tomu pravdepodobne zachránila množstvo životov.
desktop-1464975779.png
img: via viralnova.com

7

Krvné banky

Keď pred prvou svetovou vojnou zomierajúci pacient potreboval transfúziu, museli doktori nájsť ochotných a hlavne zdravých darcov. Doktori však čoskoro zistili, že pridaním citrátu sodného do krvi môže táto vzácna tekutina vydržať mimo tela darcu bez toho, aby zhustla či sa zrazila. Doktor Oswald Hope Robertson založil prvú krvnú banku na bojovom poli vo Francúzsku v roku 1917.
desktop-1464975831.png
img: via viralnova.com

8

Textilná lepiaca páska

Vesta Stoud, žena ktorá pracovala vo fabrike počas druhej svetovej vojny, spozorovala niečo alarmujúce. Balenia zásobníkov, ktoré kontrolovala neboli vyhovujúce. Papierová lepiaca páska, ktorou boli balenia zásobníkov prelepené, sa trhala a ťažko odstraňovala, čo zdržiavalo vojakov pri nabíjaní zbraní nábojmi priamo na bojovom poli. Takto vznikla textilná lepiaca páska, ktorá nielenže dokonale uzatvorila balenia, ale tiež sa ľahko odlepovala a to bez trhania.
desktop-1465000099.png
img: via viralnova.com

9

Balzamovanie

Aj keď už Egypťania balzamovali telá mŕtvych, počas občianskej vojny vynašiel americký chirurg spôsob ako zachovať telo mŕtveho tak, aby mohlo byť poslané domov na riadny pohreb. Doktor Thomas Holmes zdokonalil tento proces a hovorí sa až o štyroch tisíckach zabalzamovaných zosnulých.
desktop-1465000135.png
img: via viralnova.com

10

Antibiotiká (napr. penicilín)

Vytvorenie penicilínu je nepochybne jedným z najväčších objavov ľudstva. Pôvodne bol vynájdený v roku 1928 škótskym vedcom Alexandrom Flemingom, ale bolo to až v roku 1941 čo doktori zistili, že penicilín je nápomocný pri liečení rán vojakov. Až potom boli zistené ďalšie prínosy tohto lieku, ktorý je používaný na celom svete dodnes.
desktop-1465000178.png
img: via viralnova.com

11

Instantná káva

Tento druh kávy bol vytvorený počas občianskej vojny v 60-tych rokoch 19. storočia. Malé “koláčiky” instatnej kávy dostávali vojaci ako časť ich žoldu. Po tejto vojne popularita instantnej kávy doslova explodovala.
desktop-1465000218.png
img: via viralnova.com

img: via telegraph.co.uk

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť