Prakticky v každej domácnosti dnes nájdeme jedno až dve auta. Mohlo by sa preto zdať, že o nich vieme všetko, ale nie je tomu tak. Mnoho ľudí napríklad nesprávne používa klímu. Obzvlášť pri starších autách mnoho šoférov zabúda vypínať klímu niekoľko minút predtým, ako dorazí do cieľa. Ak to nerobia správne, tak sa im budú množiť baktérie a tvoriť pleseň vo výparníku klimatizácie. V skutočnosti ale robíme oveľa viac zlozvykov.
Určite nám dáš za pravdu, že nie je nič príjemné, keď sa ti pokazí auto spôsobom, že už nemôžeš s ním pokračovať ďalej v ceste. Prvé, čo robí väčšina z nás, ak sa ocitne v tejto situácii, je, že zodvihne telefón a zavolá kamarátovi, aby ho odtiahol. Na tomto by nebolo nič nezvyčajné. Problémom je ale spôsob, akým sa väčšina vodičov ťahá.
Prirodzene, autá pripojíš lanom a potom, ako sa začnete ťahať, tak šofér vozidla vzadu, zapne výstražné svetlá s cieľom, aby upozornil šoférov naokolo, že sa ťahajú. Robíš to aj ty? Ak si niekoho v minulosti takto ťahal, alebo si bol ťahaný, tak vedz, že ste urobili školácku chybu.
Ako správne ťahať pokazené auto?
Možno sa teraz pýtaš, kde je chyba na postupe vyššie. Vedz, že je tam zásadná chyba. Nielenže porušuješ zákony o dopravnej premávke, ale zároveň aj ohrozuješ seba a ostatných účastníkov cestnej premávky.
Povedzme si postup, ako by si mal správne ťahať pokazené auto.
V prvom rade je potrebné prepojiť auta pomocou ťažného lana, ktoré musí byť vhodné na tento účel. Môžeš prípadne použiť aj ťažnú tyč.
Samotné lano musí byť označené vlajkou alebo pásikom červenej farby.
Ťažné lano by nemalo byť dlhšie ako 6 metrov a kratšie ako 2,5 metra (minimálna vzdialenosť pri ťahaní tyčou je najmenej jeden meter). Taktiež treba povedať, že okamžitá hmotnosť auta, ktoré ťahá vozidlo, by mala byť väčšou ako ťahané auto.
Následne väčšina šoférov, ako začne s ťahaním auta, tak zapne výstražné svetlá a vyberú sa na cestu. To je ale chyba. Ťahané auto by nemalo vôbec používať výstražné svetlá. Musí byť ale označené výstražným trojuholníkom umiestneným na jeho zadnej strane, napríklad za zadným sklom.
Ak je ťahanie vykonávané v noci alebo za zníženej viditeľnosti, je potrebné použiť aj osvetlenie, aby bolo vozidlo dobre viditeľné.
Prečo nemôže ťahané auto blikať výstražnými svetlami?
Možno sa teraz pýtaš, prečo by si nemal používať výstražné svetlá. Dôvod je taký, že ako ich zapneš, tak nemôžeš dávať znamenia ďalším vodičom, kam sa chystáte odbočiť. Znamená to, že ostatní šoféri nebudú vedieť, čo máš v pláne urobiť. Zároveň zo zákona ide o zneužitie výstražných svetiel, čo je zakázané.
Keď budeš teda nabudúce niekoho ťahať, resp. budeš ťahaný, tak výstražné svetlá nepoužívaj, ale namiesto nich umiestni výstražný trojuholník na zadné sklo.
Mimochodom, vedel si, že pri ťahaní vozidla je maximálna povolená rýchlosť 60 km/h.
Dovoľ nám v súvislosti s touto témou, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali výstražným diódam na palubovej doske tvojho auta, pri ktorých diódach, ak sa rozsvietia, by si už nemal pokračovať v aute.
Dôvodom je, že jazda ďalej by mohla byť potenciálne nebezpečnou, prípadne by si mohol nezvratne poškodiť auto.