Jednohubky

Vandali zničili 18 miliónov rokov starý pieskovcový útvar

Ikonický pieskovcový útvar na pobreží v Oregone, známy ako „The Duckbill“ už viac neexistuje. Postarala sa o to skupinka vandalov.

Zbohom deduško

18 miliónov rokov stará skala, vysoká 3 metre, sa nachádzala v parku Cape Kiwanda State Natural Area v Oregone. Bola vyhľadávaným miestom mnohých turistov až do 29. augusta 2016, kedy ju skupina vandalov zničila. Správcovia parku si spočiatku mysleli, že skala sa zrútila sama od seba. Neskôr však narazili na video, ktoré zachytáva ako skupina turistov úmyselne demoluje tento prírodný skvost.

20160912_vedelisteze_vandali_01img: inhabitat.com

Všetko pre záchranu ostatných!

Po tom, čo objavili zrútenú skalu, Oregon State Parks uverejnil na svojej facebookovej stránke správu, že „suť je len triezvou pripomienkou stáleho nebezpečenstva, ktoré sa nachádza na krehkých pobrežných skalách a útesoch.“ Vtedy ešte nevedeli, že skala bola úmyselne zvrhnutá skupinou naničhodníkov. Tento detail nebol známy až dokým miestne úrady neobjavili video, ktoré na Twitteri zdieľal David Kalas. David, ktorý nebol priamo zapojený do ničenia pamiatky, neskôr konfrontoval skupinu vandalov.

Kalas sa v miestnej televízii vyjadril, že vandali podľa ich slov zvrhli kameň, pretože „jeden z ich priateľov si zlomil nohu, keď z vysokého pieskovca spadol. V snahe ochrániť ostatných návštevníkov skalu preventívne zničili.“ Kalas však ich vysvetlenie nepobral, pretože ako sám tvrdí, „nikto ho nenútil na tu skalu liezť.“

20160912_vedelisteze_vandali_02img: inhabitat.com

„Obrovský“ trest

Prírodou vytvorená pieskovcová veža bola ikonou oregonského pobrežia a priťahovala mnoho návštevníkov. Aj keď sa nachádzala za ochranným plotom, mnoho ľudí sa štveralo na vrchol skaly, aby sa na nej odfotografovali. „Na vrchole skaly sa konali sobáše, ľudia si na nej robili zásnubné fotografie,“ povedal Kalas. „Teraz sa už nemôžu o tieto chvíle podeliť so svojimi priateľmi, deťmi ani vnúčatami. Odteraz je to všetko už iba v ich spomienkach,“ doplnil.

Oregon State Parks v súčasnosti spolupracuje s miestnou políciou na vypátraní vandalov, ktorých identita je zatiaľ neznáma. V prípade dokázania viny im hrozí finančný trest vo výške 435 dolárov.

Titulný obrázok: inhabitat.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť