Nezaradené

Váš pes vie čo hovoríte, nová štúdia tvrdí, že rozumie slovám aj tónu hlasu

Podľa najnovšej štúdie nám psy skutočne rozumejú. Odteraz možno vzťah s vaším domácim miláčikom naberie o trochu iné rozmery.

Svoje zistenia opisujú vedci v časopise Science. Psy na rozoznávanie slov a intonácie využívajú tie isté mozgové mechanizmy ako ľudia. Dokážu tak rozpoznať tón hlasu a celkový zmysel hovoreného slova.

content-1472556392-kubinyi-005img: iflscience.com

Každý kto vlastní psa určite vie, že tieto tvory dokážeme rôzne trénovať. Autori štúdie na podobnom princípe skúmali prebiehajúce nervové procesy počas vydávania príkazov. Celkovo 13 psov trénovali na to, aby nehybne ležali v zariadení pre magnetickú rezonanciu, zároveň pozorovali, ako zvieratá vnímajú ich hovorené príkazy.

Počas experimentov sa vedcom podarilo určiť ako oblasti mozgu reagujú na slová. Ľavá hemisféra zodpovedala za rozoznávanie významu slov bez ohľadu na ich intonáciu. Oblasť pravej hemisféry sa zase zaoberala skôr tónom hlasu. Rovnaké procesy prebiehajú aj v ľudských mozgoch.

content-1472556410-ferenczy-003img: iflscience.com

Slová pochvaly vyvolali reakciu a zvýšili produkciu dopamínu, čo viedlo ku šťastiu. Rovnaký proces sa deje aj u ľudí. Takisto sa zistilo, že neutrálne slová túto reakciu nevyvolávajú, to znamená, že psy skutočne rozlišujú to, ako sa k nim prihovárame. Spoluautor štúdie Attila Andics tvrdí, že tieto mechanizmy sa v mozgu vyvinuli oveľa skôr ako sme si doteraz mysleli. „My sme si slová a reč už len prispôsobili, ich vnímanie môže aj v mozgu iných zvierat prebiehať rovnako.“

.src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť