Nezaradené

Vďaka Nutella, svet začal sadiť viac liesok!

Nutella, hriešne dobrá pochúťka, ktorá tento rok oslávila 50-tku zapríčinila, že svet potrebuje viac lieskových orechov.

Nutella bol produkt vynájdený v ťažkých časoch. Počas druhej svetovej vojny, taliansky výrobca Ferrero, nemal dostatok kakaa, tak začal do čokolády primiešavať mleté lieskové oriešky. Krémovú verziu si ľudia veľmi obľúbili a chutí dodnes. V každom prípade, po dobytí Talianska si nakoniec podmanila celý svet.

Recept na ovládnutie sveta, nie je príliš zložitý: cukor, kakao, (kontroverzný) palmový olej a lieskové oriešky. K trom týmto zložkám sa nieje vôbec ťažké dostať. Cukor, kakao a palmový olej sa vyrábajú v obrovských množstvách. Lieskovce, sú ale niečo úplne iné. Väčšina z nich pochádza z krajiny pozdĺž pobrežia Čierneho mora, z Turecka.
hazelnut03_wide-9018a7ff1c363a11c497f946fc07b38c3fb8f533-s1100-c85
Karim Azzaoui, viceprezident pre predaj a marketing v Balsa USA, ktorý dodáva lieskové orechy do USA, hovorí, že liesky rastú na farmách v prudkých svahoch, ktoré sa dvíhajú od pobrežia Čierneho mora. Tieto farmy sú malé, „Turecké rodiny sú veľmi hrdé na svoje plodiny, pretože boli súčasťou ich rodinnej histórie po celé stáročia. Lieskové orechy tu rastú už 2000 rokov.“

Spoločnosť Ferrero spotrebuje asi štvrtinu svetových zásob lieskovcov - každý rok viac ako 100.000 ton.

Nedostatok ale pochopiteľne tlačí ceny hore. A tento rok dokonca, postihol Turecko neskorý mráz, ktorý úrode veľmi uškodil. Vzhľadom k tomu, že sú tak cenné, bolo iba otázkou času kedy sa začne dopyt pokrývať. Pestovatelia v Čile, Austrálii aj v americkom Oregone teda pochopiteľne rozširujú svoje parcely. Čo veľmi teší nielen milovníkov tejto pochúťky ale aj ochranárov zelene.

V budúcnosti sa tak môže stať, že budeme potrebovať strážneho psa, ktorý bude naháňať veveričky : -).

Podporte náš portál a pridajte sa na našu FB skupinu…

Titulná foto: Dan Charles / NPR

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť