Nezaradené

Vedci hľadajú cestu ako vymazať zlé spomienky

Vedci nepotrebovali prístroj z filmu Muži v čiernom, prišli na vlastný spôsob…

Možno ste si povedali, že ide o úplnú hlúposť. No vedci sa do štúdie nepustili preto, aby vymazali ľuďom nejaké nepekné spomienky na trápne zážitky. Dôležitosť štúdie spočívala v tom, že by mohla pomôcť tým, ktorí trpia posttraumatickou stresovou poruchou, ktorá sa objavuje po traumatickej situácii. Práve týmto ľuďom by pomohlo zmazanie spomienok, ktoré u nich vyvolali problém.

Vedci uskutočnili štúdiu vďaka dobrovoľníkom, ktorým bol predložený zoznam slov. Medzi slovami im ukazovali obrázky prírody, ktoré si mali ľudia automaticky spojiť s nejakou spomienkou, ktorá sa viazala aj k predchádzajúcemu slovu.

Počas výskumu vedci použili magnetickú rezonanciu a sledovali mozgovú aktivitu účastníkov. Neskôr požiadali dobrovoľníkov, aby zopakovali zoznamy slov, zatiaľ čo vedci opäť merali ich mozgovú aktivitu. Výsledky ukázali, že najlepšie si slová zo zoznamu zapamätali tí, ktorí si ich spojili s nejakým kontextom s obrazom.

Podľa vedcov ide najmä o to, s čím si spomienku spájame. Negatívne zážitky môžeme vymazať tým, že ich spojíme s niečím iným, s novým kontextom. Túto štúdiu však čakajú ešte dlhé skúmania.

.src

img: Andrea Danti/Shutterstock

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť