Pes je pre mnohých milovníkov zvierat najlepším priateľom človeka. Mnoho psíčkarov zhodne hovorí, že nie je fér, že sa dožívajú tak krátkeho veku a to obzvlášť veľké plemená psov, ktoré umierajú zväčša okolo veku 8 až 10 rokov. Preto každý mesiac či rok navyše, ktorý tu psy s nami strávia, je na nezaplatenie. Rozmýšľali ste ale niekedy, čo pomáha našim štvornohým kamarátom zostať čo najdlhšie fit? Noahom Snyder-Macklerom spolu s kolegami z Arizonskej štátnej univerzity, sa pozreli na sociálne aspekty, ktoré podporujú ich zdravé starnutie.
„Ľudia možno nevedia, že táto láska a starostlivosť v kombinácii s ich relatívne kratšou životnosťou robia z našich spoločenských psov skvelý model na štúdium toho, ako a kedy môžu aspekty sociálneho a fyzického prostredia zmeniť starnutie, zdravie a dožitie psov.“, hovorí Snyder-Mackler.
Ako vplývajú sociálne aspekty na zdravie a život psa?
Výskumníci kládli viac ako 21-tisícom majiteľov psov otázky týkajúce sa fyzickej aktivity, prostredia, správania sa psa, stravy, liekov, zdravotného stavu či demografie majiteľov, aby odhalili determinanty, ktoré môžu byť spojené so zdravším starnutím domácich psov a ich dĺžkou dožitia.
Prostredie, v ktorom vyrastajú, má veľký vplyv na kvalitu zdravia psa
Tím výskumníkov odhalil, že prostredie, v ktorom pes žije a vyrastá, predpovedá jeho zdravie, diagnózy ochorení a fyzickú mobilitu – aj po zohľadnení veku a hmotnosti psa. Štúdia napríklad ukázala, že finančné a domáce nepohodlie sú spojené s horším zdravím a zníženou fyzickou mobilitou, zatiaľ čo väčšia sociálna spoločenská aktivita s ľuďmi a inými psami sú spojené s lepším zdravím. Tieto účinky každej zložky prostredia však neboli rovnaké. Účinok sociálnej podpory bol päťkrát silnejší ako finančné faktory. Inými slovami, sociálne vzťahy sú pre zdravie psov oveľa dôležitejšie ako úroveň príjmu ich rodiny.
Medzi prekvapujúce výsledky patrí negatívna asociácia počtu detí v domácnosti a zdravia psa a skutočnosť, že psy z domácností s vyšším príjmom boli diagnostikované s viacerými ochoreniami.
„Zistili sme, že čas strávený s deťmi mal škodlivý vplyv na zdravie psa,“ hovorí Brassington. „Viac detí alebo času, ktorý majitelia venujú deťom, pravdepodobne vedie k menšiemu času so svojimi chlpatými deťmi.“
Druhý prekvapujúci záver poukazuje na úlohu peňazí v možnostiach diagnostikovania chorôb. Podobne ako u ľudí, kedy bohatší jednotlivci majú lepší prístup k liekom a zdravotnej starostlivosti, tak rovnako to platí aj vo svete zvierat. Psy z bohatších domácností majú lepší prístup k zdravotnej starostlivosti – vrátane častejších návštev veterinára a ďalších testov – čo vedie k skorším diagnózam problémov, na ktoré môžu majitelia psov reagovať skôr, než choroba prepukne v plnej sile.
„Tu vidíme, ako nám psy môžu pomôcť lepšie pochopiť, ako prostredie okolo nás ovplyvňuje zdravie a mnohé spôsoby, akými psy zrkadlia ľudské skúsenosti. Rovnako ako u ľudí, psy z prostredí s nižšími zdrojmi majú väčšiu pravdepodobnosť zdravotných problémov.“, hovorí Daniel Promislow, ktorý rovnako pracoval na štúdii.
Bohaté sociálne vyžitie je kľúčom k lepšiemu a zdravšiemu životu
Ale hlavný odkaz štúdie je, že mať dobré sociálne vyžitie, znamená, že váš pes bude pravdepodobne žiť zdravší a dlhší život.
„Celkovo naša štúdia poskytuje ďalšie dôkazy o silnom prepojení medzi sociálnym prostredím a zdravotnými výsledkami, ktoré odrážajú to, čo je známe pre ľudí,“ povedal Snyder-Mackler. „Musíme zamerať väčšiu pozornosť na úlohu sociálneho prostredia na zdravie a choroby a pokračovať v skúmaní toho, ako môže každý environmentálny faktor prispieť k viacročnému zdravému životu… u spoločenských psov aj u ľudí.““