modre oci
Nezaradené

Vedci, ktorí odišli zo svojej rodnej krajiny aby prežili

Ako iste vieme, v minulosti boli vedci odcudzovaní za mnoho faktorov. Vierovyznanie, pohlavie, národnosť… Z toho dôvodu, veľa z nich muselo migrovať a opustiť  svoje domovy. V tomto článku vám priblížime piatich z nich.

Albert Einstein

V roku 1933 bol dom Alberta Einsteina vyplienený agentmi nemeckej vlády. Nacisti postupne dehonestovali jeho prácu, až ľud uveril, že sa jednalo iba o „židovskú vedu“. Našťastie bol Einstein na konferencii v USA, keď sa dostal Hitler k moci. Miesto toho, aby bol Einstein popravený, sa stal  najznámejším utečencom. Rozhodne nebol jediný, počas vlády nacistov utieklo mnoho vedcov a velikánov do zahraničia, a významne pomohli k víťazstvu spojeneckých armád.

vedaaa
img:via iflscience.com

Johannes Kepler

V 16. a 17. storočí bola Európa nie veľmi bezpečným miestom na prežitie. Náboženské vojny sa viedli naprieč celým kontinentom a nepomohlo veľmi ani to, že ste boli vedec, ktorého „poslaním“ bolo vyvracať interpretácie biblie. Johannes Kepler, dych vyrážajúci matematik, ktorý nám pomohol pochopiť pohyby planét a správanie sa svetla. Bol pod sústavným tlakom a hrozbami. Nakoniec sa vyparil z mesta Graz, v Rakúsku a dostal sa do Prahy.

 

Salome Gluecksohn-Waelsch

Najznámejší vojnoví utečenci boli väčšinou fyzici, ale pani Waelsch, bola genetička, ktorá pomohla k vysvetleniu toho, ako sa bunky v oplodnenom vajíčku rozmnožujú a ako sa diferencujú do rôznych pozícií. Ako žid a zároveň žena, čelila dvojnásobnej diskriminácii. Po odchode roku 1933 ju zamietli na univerzite v Kolumbii, kvôli jej pohlaviu. Napriek týmto nepríjemnostiam získala National Medal of Science a medajlu Thomasa Morgana, kvôli jej prínosom do genetiky.

 

Gustav Nossal

Sir Gustav Nossal mal len 7 rokov, kedy ho jeho židovské korene prinútili utiecť roku 1939 do Rakúska. Kým Einstein, Bohr alebo Fermi mohli použiť ich úspechy ako vstupenky do iných zemí, Nossal sa musel spoliehať na dobrotu cudzích ľudí. Po usadení sa v Rakúsku, sa Nossal stal riaditeľom celosvetovo uznávaného Walter and Eliza Hall Institute. Taktiež sa stal aj prezidentom svetovej organizácie imunologických vied a tiež aj prezidentom rakúskej akadémie vied.

veda
img:via iflscience.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.