modre oci
Nezaradené

Vedci kvôli experimentu kreslia na zadky kráv veľké oči

Nový experiment má pomôcť.

Farmári v Afrike neustále márne bojujú s veľkým úbytkom svojho dobytka pre časté útoky levov. Vedci prišli s bláznivým nápadom, ako znížiť počet kráv zožratých levmi. Kreslia im na zadky obrovské oči.

Prvé pokusy ukázali, že ak majú levy pocit, že sú sledované, je menšia pravdepodobnosť, že zaútočia. Túto novú metódu už testujú vedci z Univerzity v Južnom Walese v Austrálii. Všimli si, že levy na svoju korisť nezaútočia, ak majú pocit, že ich korisť sleduje. Levy lovia svoju obeť tak, že sa k nej pomaly priblížia a vyskočia na ňu. Ak ich však niekto odhalí, hneď sa stiahnu.

Takéto umiestnenie očí môžeme vidieť napríklad na motýľoch. Vzor na ich krídlach nápadne pripomína oči, čo ich podľa vedcov má chrániť.
Tím výskumníkov už zaznamenal prvé úspechy minulý rok v Botswane. Keď namaľovali oči na tretinu stáda, zistili, že levy zabili tri nepomaľované kravy, zatiaľ čo kravy s namaľovanými očami na zadku sa vrátili v poriadku. Výskumný tím plánuje umiestniť na dobytok GPS, ktoré poskytne viac informácií o pohybe dobytka. Tento nevšedný spôsob môže pomôcť farmárom v boji o svoj dobytok.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť