obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Vedci prišli na to, prečo sa nám zaspáva ťažšie v cudzej posteli

Všimli ste si na sebe, že sa Vám horšie zaspáva v cudzom prostredí? Myslí sa tým hotelová izba, nový dom, cudzí byt… Máme pre Vás dobrú správu. Nie ste jediní.

Tzv. efekt prvej noci neostal vedcom ľahostajný a začali sa ním zaoberať. Výsledky experimentu svedčia o tom, že ide o obranný systém v našej hlave, za ktorý je zodpovedná jedna hemisféra. Vedci tvrdia, že v čase, keď zaspávame (alebo sa o to snažíme), vždy je práve jedna hemisféra mozgu bdelejšia ako druhá.

Spánkom sa zaoberá aj vedec Masako Tamaki z Brownovej Univerzity.

Ak nevieme, či je izba bezpečná na to, aby sa v nej spalo, nastaví sa „systém nočnej hliadky“, aby sme mohli odhaliť niečo nezvyčajné.

Vedci študovali spánok na 35 dobrovoľníkoch. V priebehu dvoch nocí strávených v laboratóriu, vedci za pomoci elektroencefalografie, magnetoencefalografie a magnetickej rezonancie, monitorovali mozgovú aktivitu. Počas prvej noci vedci spozorovali zvýšenú aktivitu v ľavej hemisfére oproti pravej. Bola evidentne zvýšená, hlavne počas fázy tzv. hlbokého spánku. To spôsobuje zvýšenú tendenciu k prebudeniu.

Taktiež test so zvukom viedol k podobnému záveru. Zvukové signály sa šíria z pravého ucha do ľavej komory a naopak. Po priložení mechanizmu vydávajúceho zvuk ku pravému uchu, účastníci pokusu boli viac náchylnejší k prebudeniu ako pri priložení zvuku k ľavému uchu.

Pokus potvrdil, že „efekt prvej noci“ je výstižné pomenovanie tohto úkazu. Dobrovoľníci, teda skôr ich lavá hemisféra počas druhej noci už nevykazovala extrémne rozdiely oproti pravej.

Nám už neostáva nič iné, len sa poďakovať nášmu mozgu, že sa o nás stará aj počas toho, čo naše telo oddychuje.

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.