modre oci
Nezaradené

Vedci vysielajú naživo priamo z Mariánskej priekopy

Vedci odhadujú, že Zem má približne jeden trilión rôznych druhov a 99% z nich ešte nebolo objavených. Viete, kde sa väčšina z nich nachádza? Pravdepodobne na miestach kam ľudská noha vôbec nevkročí a ak aj áno, je to len za účelmi čisto vedeckými. Dno hlbokých oceánov ukrýva oveľa viac než si dokážete predstaviť. Teraz sa naň môžete pozrieť v priamom prenose.

Ponory v organizácii National Oceanic and Atmospheric Administration v skratke NOAA sa zameriavajú na objavovanie dna Mariánskej priekopy – najhlbšieho miesta Zeme. Loď s názvom Okeanos Explorer ponára do tejto hĺbky prístroj na diaľkové ovládanie, ktorý sprostredkuje ľuďom z celého sveta živý prenos a pohľady do najtmavších kútov planéty.

crabbyimg: sciencealert.com / NOAA

new-coralimg: sciencealert.com / NOAA

Expedícia začala už 20. apríla a pokračovať bude až do 10. júla. S mnohými nevšedným zábermi si môžete vypočuť aj komentáre vedcov, ktorí sú často sami nadšení a prekvapení z toho, čo vidia. Priekopa je doslova zahltená rôznym životom, novými druhmi koralov, krabov a rýb, ktoré plávajú obrátene. Vedci nevedia prečo, no v Mariánskej priekope je to tak, ryby jednoducho plávajú hore bruškom. V rámci sledovania živého prenosu ľahko zistíte, že máte možnosť pozerať sa na naozaj nové a doteraz nepoznané druhy, ktoré sú objavom aj pre vedcov a tí ich rôzne pomenúvajú, ako napríklad neznáma ružová ryba škorpión.

Na stránkach NOOA môžete sledovať pohyb lode, plány projektu a samozrejme, živý prenos, ktorý sa opäť spúšťa 20. mája.

.src

 

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.