obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Vedci vyvinuli cestný povrch, ktorý sa sám rozmrazuje

Vodiči, ktorí jazdia po vozovke v dňoch, kedy teplota klesá pod bod mrazu, sa určite neraz zamysleli nad tým, aké nebezpečné je pohybovať sa po nepredvídateľnom povrchu, ktorý je zľadovatený a na ktorom sa auto ťažko ovláda. Vedci v Turecku mali snahu uľahčiť šoférovanie bežných vodičov v zimnom období a tak pracovali na novom povrchovom materiáli, ktorý by sa dokázal sám efektívne rozmraziť.

Tím z Koç Univerzity vyvinul cestný materiál, ktorý spomaľuje tvorbu ľadu. Počnúc mravčanom draselným (draselnou soľou kyseliny mravčej), vedci vmiešali do styrén-butadién-styrénu polymér a túto zmes pridali do bitúmenu – hlavnej zložky asfaltu. Pri laboratórnych testoch bolo v porovnaní s klasickým cestným povrchom badať oneskorenie pri tvorbe ľadu, zatiaľ čo materiál zostal taký silný ako nemodifikovaný bitúmen.

Podľa Americkej chemickej spoločnosti, nový kompozit bol schopný uvoľňovať rozmrazovaciu soľ po dobu dvoch mesiacov, ale účinky by mohli na reálnych cestách trvať omnoho dlhšie. So zložkou polyméru soli rovnomerne rozptýlenej po asfalte, tlak osobných a nákladných áut opotrebujúcich vozovku by mohol pomaly uvoľňovať zmes a udržať tak povrch bez ľadu možno aj niekoľko rokov.

Samozrejme, použitím nového materiálu na vozovku by nepomohlo len vodičom. Miestne orgány utrácajú peniaze na čistiace práce ciest počas zimy; a to stále dookola kým trvajú mrazivé podmienky. Nový povrch by odbremenil cestárov od posypávania štrkom a ušetril by štátu peniaze.

Univerzitný tím tvrdí, že obyčajná posypová soľ sa dá dažďom ľahko odstrániť a vyžaduje si časté aplikovanie na cesty. Okrem toho, môže ohroziť mechanické vlastnosti asfaltu a má negatívny vplyv na živé organizmy a životné prostredie, v prípade, že sa používa vo veľkom množstve.

Ak by nová bitúmenová zložka bola vyrábaná komerčne a mala by rovnaký životaschopný efekt dokázaný pri testoch aj v reálnom živote, jazdenie v mrazivých zimných podmienkach by už viac nemuselo byť také nebezpečné ako doteraz. Toto však nie je jediná inovácia, ktorá by sa mohla dostať do našich ulíc. Iné tímy vedcov pracujú na osadení solárnych panelov, recyklovaného plastu a zložiek obsahujúcich schopnosti na dobíjanie áut do povrchu vozoviek.

.src

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.