modre oci
Nezaradené

Vedci z Austrálie dokázali, že rastliny skutočne odpovedajú na dotyky

Dohady o tom, že rastliny dokážu vnímať dotyky či prostredie tu boli vždy. No až teraz ich austrálski vedci reálne potvrdili. Podarilo sa im nájsť dôkaz, že rastliny skutočne cítia to, keď sa ich niekto dotýka.

To však nie je všetko, rozličné vnemy dokážu spustiť sériu fyziologických a genetických zmien v závislosti od toho, aké stimuly dostávajú. Môžu to byť kvapky dažďa alebo aj jemné pohladenie.

„Aj keď sa ľudia vo všeobecnosti domnievajú, že rastliny necítia dotyky, práve toto dokazuje, že v skutočnosti sú na ne veľmi citlivé,“ hovorí o výskume Olivier Van Aken z Univerzity Západnej Austrálie.

„Rastliny sa síce nesťažujú, keď napríklad odtrhneme kvet, stúpime na ne alebo sa ich dotkneme počas prechádzky, no aj tak sú si plne vedomé tohto kontaktu.“

Aj keď to všetko znie veľmi romanticky a pekne, skutočnosť je taká, že rastliny naozaj nemajú rozum a nepremýšľajú. Táto ich „odpoveď“ na dotyk sa deje trochu iným spôsobom. Predošlý výskum dokázal, že si plne uvedomujú svoje prostredie, v ktorom sa nachádzajú, ak sú napríklad hryzené hmyzom, dokážu vypustiť chemikálie, aby ho zastavili. Taktiež sú schopné akejsi „komunikácie“ medzi sebou.

Vedci si zmeny v génoch rastlín všimli, keď na ne nastriekali kvapky vody. Tisícky génov ukázali výraznú fyziologickú odpoveď na tento stimul, ktorá sa začala v prvých minútach a skončila až o pol hodinu. „Táto odpoveď nebola spôsobená žiadnymi zložkami v spreji ale fyzickým kontaktom kvapiek vody s povrchom listov,“ hovorí Van Aken.

Tím bol zvedavý, ako inak ešte rastliny môžu odpovedať a zistili, že jemné pohladenie alebo dotyk iným predmetom spúšťa podobné fyziologické odozvy. To isté by mohol spôsobiť aj náhly tieň cez ich listy.

Vedci zároveň vysvetľujú, že získané informácie by mohli byť prospešné najmä pre prežitie rastlín v divočine. „Na rozdiel od zvierat, rastliny nedokážu utiecť od škodlivých podmienok. Namiesto toho sa zdá, že si vytvorili zložitý a napätý systém obrany, ktorý im pomáha vycítiť nebezpečie a na základe toho odpovedať,“ ďalej dodáva Van Aken.

Jedna štúdia však ešte stále nie je dosť, aby sme porozumeli rastlinám a ich spôsobu prijímania rôznych stimulov z vonkajšieho prostredia. No zatiaľ si môžeme byť istí, že svojím spôsobom skutočne vnímajú. Možno by sme aj k tým našim izbovým mohli byť milší a dopriať im napríklad viac slnka.

.src

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.