Batérie našich telefónov bývajú najviac skúšaným komponentom. Je pre nich typické, že plynúcim časom strácajú kapacitu. A to dokonca aj v situácii, keď telefón aktívne nepoužívaš a leží ti v zásuvke stola.
Nedávno sme sa pozreli na niekoľko tipov, ako by si mal správne nabíjať smartfón so zreteľom na to, aby ti batéria mobilu nedegradovala tak rýchlo.
Vo všeobecnosti by si mal úroveň nabitia batérie držať niekde v rozpätí medzi 20 % až 80 %. Mnoho ľudí si mylne myslí, že telefón treba vybíjať na 0 % a potom nabíjať na 100 %. Ide ale o mýtus. Tento názor prevláda ešte z dôb, kedy telefóny poháňali batérie obsahujúce nikel a kadmium. Pri týchto batériách si sa mohol stretnúť s pamäťovým efektom. Možno sa pýtaš, čo to je. Ak si batériu napríklad nabíjal na 50 %, tak si to zapamätala a neskôr si ju nevedel nabiť na 100 %. Tento efekt ale už nie je v prípade LiOn batérií prítomný.
„Keď pravidlo 20 – 80 neplatí“
Ako sme vyššie uviedli, batériu by si mal vo všeobecnosti držať niekde na úrovni okolo 20 % až 80 %. Určite si už počul, že výnimka potvrdzuje pravidlo. Platí to aj tu. Niekedy je batériu potrebné kalibrovať.
Možno sa teraz pýtaš, prečo je to potrebné. Odpoveď sa schováva v tom, že kalibrácia batérie smartfónu je proces, ktorý pomáha zariadeniu presnejšie ukazovať úroveň nabitia batérie. Rovnako treba uviesť, že niekedy softvér telefónu môže mať problémy so synchronizáciou údajov z batérie, a preto sa ti môže napríklad vypnúť telefón v momente, keď budeš mať napríklad 10 % batérie.
Kalibrácia telefónu tiež môže prispieť k lepšiemu zdraviu batérie, hoci len nepriamo. Keď budeš mať presné informácie, tak budeš vedieť, kedy by si mal telefón pripojiť do zásuvky a kedy odpojiť, aby si v nej udržoval ideálne napätie.
Ako kalibrovať batériu smartfónu
Prejdime teraz k samotnému procesu kalibrácie telefónu. Asi sa pýtaš, ako to spraviť. Nie je to žiadna veda. V skutočnosti je to veľmi jednoducho.
Batériu úplne vybi
V ideálnom prípade by si mal batériu smartfónu cielenie vybiť na 0 %. Batériu v tomto stave ale dlho nenechávaj, lebo úplne vybitie batérie prispieva k rýchlejšej degradácii. Keď sa batéria smartfónu úplne vybije, väčšina lítiových iónov prítomných v elektrolyte sa spotrebuje. Ak zostane batéria dlhší čas vo vybitom stave, lítiové ióny môžu opustiť elektrolyt a začnú sa hromadiť na povrchu anódy vo forme kovových kryštálov. Tento proces spôsobuje poškodzovanie batérie.
Teraz batériu nabi na 100 %
Ďalší krok je rovnako jednoduchý ako ten prvý. Teraz je potrebné nabiť batériu na 100 %. Odporúčame ti ale, aby si zvolil pomalé nabíjanie. Pravdou ale je, že ak použiješ rýchle, tak sa nič katastrofálne nedeje. Ide len o to, aby si batériu neprimerane neprehrieval.
Nechajte batériu „odpočinúť“
Potom, ako sa ti nabije telefón na 100 %, tak ho nechaj ešte hodinku až dve nečinne zapojený do siete.
Následne, ako uplynie hodina či dve, kľudne s telefónom môžeš ďalej pracovať. Niektorí experti na batérie odporúčajú, aby si postup hore opakoval 2x za sebou, teda aby si batériu smartfónu ešte raz úplne vybil a nabil. Môžeš to spraviť alebo nemusíš. Zásadný rozdiel v kalibrácii ale už nepocítiš.
Ako často by si mal kalibrovať batériu?
Možno sa teraz pýtaš, ako často by si mal batériu smartfónu kalibrovať. V skutočnosti neexistuje žiadne exaktné pravidlo, aby si ju napríklad kalibroval každý týždeň či dva.
Moderné lítium-iónové batérie nepotrebujú pravidelnú kalibráciu, pretože sú navrhnuté tak, aby správne fungovali bez špeciálnej údržby. Vo všeobecnosti sa ale odporúča kalibrovať batériu raz za dva až tri mesiace, alebo keď zaeviduješ problém s ukazovateľom stavu batérie.