obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

Veľké množstvo kamenných múrov v Írsku vyvoláva u turistov zvláštne pocity. Viete aký je ich pravý pôvod?

Mnohí turisti, ktorí precestovali Írsko krížom krážom zaujali kilometre dlhé kamenné múry, ktoré sa krútia cez polia v rôznych smeroch kam len oko dovidí. Pre Írov je to súčasťou ich krajiny, ale v turistoch vyvolávajú mnohé otázky.

S Írskom si mnohý ľudia automaticky spájajú láne zelených lúk. Lenže, keď začnete túto pôdu obrábať zistíte, že pod trávnatou vrstvou je hrubá vrstva modrého vápenca. Ten môžeme nájsť po celej krajine, a tvorí podklad pre viac ako polovicu lúk.

Ostrov je prevažne skalnatý, zložený z už spomínaného modrého vápenca z pred 370 miliónov rokov.  V tej dobe bolo územie dnešného Írska súčasťou plytkého mora v blízkosti rovníka. Posunutím kontinentov sa územie vydvihlo, a časom vytvorilo súčasný ostrov. Bahno, ktoré bolo na dne mora sa postupe premenilo do tuhého jemného vápenca tesne pod povrchom. Tieto horniny boli najbežnejším stavebným materiálom pre írsku populáciu. Nájdete ich v každej historickej stavbe. Používali ich v dobe železnej, ale aj v stredoveku. Samozrejme aj múry sú z tohto materiálu.

Foto: Foto: amusingplanet.com

Múry sa skladajú väčšinou z kameňov objavených pri obrábaní poľa. Polia musia byť od kameňov vyčistené, aby sa dali obrábať. Pretože v minulosti neexistoval spôsob ako sa kameňov zbaviť stavali si z nich farmári múriky, ktorými si zároveň vytyčovali majetok. Múry nie sú nijako spevnené, pre to sú nízke a ľahko sa rozpadávajú. Nestabilita stien však prichádza vhod. Zvieratá sa naučili, že sa im múr ľahko pod nohami rozpadne, a preto sa nepokúšajú prekročiť ho.

Foto: 4ever.eu

Jedno z najkrajších miest, kde môžete vidieť rozsiahlu sieť kamenných múrov je súostrovie Aran. Je tvorené troma malými ostrovmi, na západe Írska. Najväčší z nich je známi ako Aranmore, stredný ako Inishmaan a najmenší Inishheer. Ostrovy sú osídlene približne tisíc rokov a pôvodne boli skúpe na život. Pre to sa v tejto časti sveta vyvinula špeciálna poľnohospodárska technika. Pestovanie v prasklinách skál bolo možné postupným kompostovaním morských rias. V súčasnosti je ostrov zelený a „popretkávaný“ množstvom múrov, ktoré zabraňujú voľnému pohybu dobytka a erózii tenkej vrstvy pôdy.

Foto: Leon Dolman

Foto: imgur.com

Foto: architectureinitslandscape.wordpress.com

Foto: travelchannel.com

Foto: ireland.com

Foto: aerarannislands.ie

Foto: aerarannislands.ie

Foto: Paolo Trabattoni

Foto: richardobeirne

Foto: kinlaygalway.ie

zdroj: amusingplanet.com

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.