Nezaradené

Veľké otázky: Prečo plačeme ?

Prečo plačeme ? Na túto otázku sa dnes pozrieme v našom seriáli s názvom Veľké otázky.

Fyziológia sĺz: Slzy sú produktom slzného systému, ktorý má sekrečnú a vylučovaciu funkciu.

Existujú tri typz sĺz, podľa ktorých sa potom delia aj dôvody nášho plaču. 

1. Bazálne (základné) slzy – Po celý deň oko produkuje slzy na svoju ochranu pred vysychaním. priemerný človek vyprodukuje za jeden deň viac než jednu šálku týchto sĺz denne. Väčšina týchto sĺz je odvádzaná cez malé otvory na konci oka, bez toho aby sme o tom vedeli. Tieto slzy obsahujú aj celý rad zložiek prospešných pre naše oko. Medzi ne patrí napríklad glukóza, laktoferín (antibiotikum), lipokalín (transportér proteínov) a mnohé iné.

2. Reflexné slzy – Zaisťujú ochranu očí pred podráždením. Reflexné slzy sú výsledkom správy odoslanej z rohovky do mozgového kmeňa, ktorý vyšle signál zahajujúci ich produkciu. Sú navrhnuté tak, aby odstránili narušiteľov v oblasti očí. Tieto slzy majú tendenciu prúdiť vo väčšom množstve, a zrejme obsahujú aj väčšie množstvo protilátok a enzýmov než bazálne slzy. 

3. Emocionálne slzy – Ľudia sú jediný druh, ktorý dokáže plakať v závislosti od citov. Emočná reakcia spustí endokrinný systém a ten vyprodukuje hormóny, ktoré spustia tvorbu sĺz. Mnohí vedci sa domnievajú, že emocionálny plač pomáha eliminovať stresové hormóny v tele. Podľa ďalších výskumov plač zlepšuje náladu až o 88 %, a to môže tiež pomôcť s posilnením imunity či znížením hladiny stresu a hnevu. 

To bola odpoveď na vašu častú otázku prečo vlastne plačeme, ale vy prosím neplačte. Tento seriál tu totiž bude aj o dva dni.

Jozef Kotrý | Zdroj

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť