Nezaradené

VIDEO: Unikátna turistická atrakcia na Slovensku – skala, na ktorej si môžete zatrúbiť

Počuli ste už o dedinke Sucháň, ktorá leží v okrese Veľký Krtíš na juhu stredného Slovenska? Malá obec sa môže pochváliť unikátnym kameňom, ktorý pravidelne navštevujú turisti zo Slovenska i zahraničia. A prečo je na prvý pohľad obyčajná skala takým lákadlom pre turistov? Dá sa na ňom trúbiť.

Takzvaný Trúbiaci kameň sa nachádza asi 8 kilometrov od obce v ťažko dostupnom teréne v časti zvanej Zabry. Vo vyše meter vysokej, vyše tri metre dlhej a viac ako dva metre širokej skale sú vytvorené dva otvory, ktoré sú vnútri prepojené. Ak do jedného otvoru správne fúknete, z druhého sa po okolí sa rozoznie silný zvuk.

00004811img: vypadni.sk

Nie je to však také jednoduché, o čom sa presvedčil asi každý, kto skalu navštívil. Mnohí si trúbenie vyskúšali, no len niektorým sa to podarilo. Treba poznať správnu techniku a mať poriadnu dávku trpezlivosti. Dokonca aj v Sucháni, kde žije menej ako 300 ľudí, to dokáže asi len desiatka z nich.

Podľa všetkého ide o výtvor ľudských rúk. Trúbiaci kameň zvyknú prezývať aj Turecká píšťala, pretože podľa legendy ním Turci zvolávali svojich ľudí z okolia. Iná legenda zasa tvrdí, že trúbením na kameni sa varovali domáci obyvatelia pred útokmi Turkov.

14492064809_8968b72c0e_oimg: okresvk.wordpress.com

K záhadám turistickej atrakcie patria aj číslice vytesané do skaly. Tie natoľko poznačil čas, že sa nedajú prečítať, no pravdepodobne ide o čísla 1194 alebo 1794. Pod číslicami sa ešte nachádza obrazec trojuholníkovej základne.

i_2634120img: obecsuchan.sk

OLYMPUS DIGITAL CAMERAimg: obecsuchan.sk

.src1, .src2, .src3

img: Titulná foto – via okresvk.wordpress.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť