Ako je to vlastne s pohľadom zvieracích očí do zrkadla?…
Psy sú nesmierne inteligentné zvieratá, ktoré dokážu veľa úžasných kúskov. Ale v zrkadle sa nespoznajú. Na to ich intelektuálna kapacita nepostačuje, a to ani u tých najmúdrejších exemplárov. Pritom však psy dokážu v zrkadle rozpoznať iné zvieratá a dokonca aj iné psy – z toho dôvodu tiež reagujú na ich obrazy napríklad v televízii.
„Psy sa nerozoznajú ani v zrkadle, ani na fotografiách a dokonca ani keď sa pozerajú na svoju nafilmovanú podobu,“
potvrdila pre americký časopis National Geographic biologička Liz Stelowová.
Je to jednoduché – pre psov nie je zrak tak dôležitým zmyslom, aby ho dokázali využiť pre identifikáciu seba samého, ostatné psy spoznávajú oveľa častejšie a presnejšie pomocou čuchu.
Naviac, spoznať seba samého v zrkadle je podľa expertov na zvieracie správanie veľmi náročná úloha, ktorá si vyžaduje značne hlboké znalosti o sebe samom, svojich pohyboch a tiež logické uvažovanie, vďaka ktorému si zviera dokáže tieto informácie správne prepojiť.
Samozrejmé to nie je ani u ľudí – deti sa to naučia ešte len vo veku okolo 1,5 roka, pre rad z nich to však zostane nepochopiteľné až do dvoch rokov… Nájdu sa však zvieratá, ktoré to dokážu a mnoho z nich dokonca výrazne lepšie ako ľudské deti. Ide však len o tie najinteligentnejšie na Zemi, konkrétne delfíny, slony, niekoľko druhov primátov a prekvapivo tiež straky.
Zvierací psychológovia si všimli, že spomínané zvieratá pred zrkadlom vykonávajú veľmi kuriózne pohyby; potom pozorujú, že ich náprotivok v zrkadle robí to isté. Z toho vyplýva, že síce ešte nejde o úplné pochopenie podstaty zrkadla, ale zvieratá si sú prinajmenšom vedomé nejakej spojitosti medzi sebou a „svetom za zrkadlom“.
U niektorých exemplárov zvierat však došlo k úplnému pochopeniu zrkadlové reality. Tak treba slony (ale len tí indickí, nie africkí) a delfíny skákavé si v zrkadle radi pozorujú miesta na tele, kam si len tak normálne nedovidia
V zoologických záhradách, veľa zvierat reaguje na zrkadlá pozitívne, aj keď nechápe ich zmysel. Tak napríklad plameniaky sa normálne pária, len keď sú v dostatočne veľkom kŕdli. Ale v zoo je ich počet často príliš obmedzený – a tak opticky skupiny zväčšia pomocou správne umiestnených zrkadiel… Podobne sa znižuje nervozita u koní.
Najviac štúdií v tomto zmysle prebehlo na psoch. Jedna z nich z roku 2013 presvedčivo ukázala, že psy dokážu na televíznej obrazovke aj v zrkadle spoznať iného psa od iného živočíšneho druhu, rovnako tak odlišne reagujú na človeka. Zďaleka nie všetci, záleží na povahe a inteligencii konkrétneho exemplára…
„HD telka“ je lepšia. Pretože psy vidia okolitý svet rýchlejšie ako ľudia, takže staršie obrazovky s nižším počtom snímok za sekundu pre nich nie sú zaujímavé – vidia obrázky rozkúskované a nedokážu si medzi nimi vytvoriť spojitosť.
Nezabudnime tiež na to, že psy vidia len v dvoch farbách: nie čierno-bielo, ako sa ešte často dočítate – ale modro-žlto.