Je to krásny pocit, keď sa ráno ešte ležíš v teplej posteli, pozrieš sa von z okna a vidíš zasneženú krajinu. Tvoja nálada sa môže rýchlo zmeniť, keď si uvedomíš, že potrebuješ niekam ísť. Navyše, ak tam máš ísť vlastným autom, ktoré bolo celú noc mimo garáže. Veľmi sa ponáhľaš, a tak sa zbavíš námrazy, len na strane vodiča, aby si videl na cestu. No počul si už o tom, že za nesprávne očistené auto môžeš dostať mastnú pokutu?
Možno sa ti už niekedy stalo, že v noci snežilo, ale ty si sa ráno veľmi ponáhľal do práce alebo školy, a tak si očistil len nevyhnutnú časť čelného skla. Taktiež sa ti mohlo stať, že ťa sneh prekvapil a nemal si pomôcky na jeho odstránenie. Nech už to bolo akokoľvek, vybral si sa na cesty so snehom na aute alebo námrazou na čelnom skle.
Možno si sa v tejto situácii nepozastavil nad tým, že robíš niečo zle. Keď sa však vrátiš mysľou do lavíc autoškoly, tak si možno spomenieš. Určite vás inštruktor varoval, že auto je treba pred jazdou zabezpečiť tak, aby spĺňalo podmienky bezpečnosti. K týmto podmienkam bezpečnosti patrí aj to, že na aute sa nemôže nachádzať sneh ani námraza či ľad. Ak sa na aute nachádzajú, môžu sťažiť viditeľnosť alebo ovplyvniť plynulosť cestnej premávky. Napríklad tak, že sneh zo strehy padne na auto idúce za tebou.
V zákone taktiež píše, že musíš očistiť všetky okná, nie len čelné sklo, a taktiež strechu auta.
Kam sa až môže vyšplhať pokuta za neočistené auto?
Na Slovensku platí sankčná norma, podľa ktorej za neočistené auto od snehu, ľadu alebo námrazy, môžeš dostať pokutu 40 €, uvádza sa v § 38 Osobitosti premávky v zimnom období v odseku 4. Samozrejme, je to na posúdenú policajta, či ti dá alebo nedá pokutu. Záleží na tom, ako veľmi je auto znečistené, ale aj na tom, či si s neočisteným autom nespôsobil kolíziu či nebezpečnú situáciu v doprave.
„Neodstránenie kusov ľadu a snehu z vozidla a z nákladu“, ukladá legislatíva povinnosť.
Ako sa rýchlo zbaviť námrazy z čelného skla ?
Ak nemáš po ruke rozmrazovač môžeš si ho jednoducho vyrobiť. Stačí, ak zmiešaš vlažnú vodu so silným alkoholom v pomere 1:2. Vďaka alkoholu sa ľad sa rýchlo roztopí, pretože sa naruší štruktúra ľadu. Vlažná voda ešte podporí túto chemickú reakciu. Nalej túto zmes do rozprašovača a nastriekajte celý povrch čelného skla, aby sa námraza začala topiť, resp., aby si narušil jej štruktúru.
Je treba si dať ale pozor nato, aby voda nebola horúca, lebo pri veľmi rýchlej zmene teploty by sa mohlo poškodiť sklo. Keď sa ľad roztopí, zvyšky a vodu zotrieš stieračmi a môžeš vyraziť. Tiež by si nemal meniť pomer alkoholu a vody, aby zmes nebola príliš agresívna na auto, napr. lak či gumové časti.