Keďže sú mesiace, kedy nám kvety v záhrade nerastú, zvykneme si naše domácnosti skrášľovať rezanými kvetmi zo supermarketov. Každý chce mať krásne kvety čo najdlhšie, ale pri rezaných kvetoch sa nám často stáva, že zvädnú veľmi skoro. Rozmýšľal si niekedy nad tým, ako im môžeš pridať ešte niekoľko dni života, aby ti skrášľovali domácnosť o niečo dlhšie? Poďme sa na túto tému pozrieť spolu nižšie.
Ako sa správne postarať o kvety, aby vydržali dlhšie ?
Všetci vieme, že rezané kvety je treba dať do vody, pretože bez prístupu živín, ktoré prijímajú z vody, zvädnú. Avšak tesne predtým je treba urobiť pár veci, ktoré predĺžia ich život.
Odstránenie spodných listov
Prvým krokom, je odstránenie spodných lístkov. Sú to tie lístky, ktoré sú najďalej od kvetu, na spodnej časti stonky. Lístky odstráň aj so stopkou, aby do nej zbytočne neprúdili živiny.
Ďalej, listy sa odstraňujú tiež preto, aby neboli namočené vo vode. Listy namočené vo vode sa začnú rýchlo rozkladať, a tým vo vode vznikajú baktérie. Tieto baktérie následne blokujú nasávanie vody do stonky, čím sa kvety dehydratujú.
Odrezať konce stoniek
Druhým krokom, je odstrihnutie koncom stoniek. Daj si pozor, aby si stonky odstrihol pod uhlom cca 45 stupňov. Slúži to nato, aby sa zväčšila plocha, cez ktorú kvetina prijíma vodu, a takisto odstránila upchatá časť stonky.
Ak tento rez budeš opakovať každé 2-3 dni, kvety ti vydržia oveľa dlhšie.
Voda pre kvety
Možno si už počul tipy, že máš dať vodu do teplej alebo studenej vody. To však nie je pravda. Kvety by mali dostať vodu izbovej teploty, najlepšie aj chvíľu odstátu. V horúcej vode sa rýchlo vytvoria baktérie, a naopak studená voda spôsobí kvetom šok. Okrem iného odstátie vody pomáha znížiť obsah chlóru v nej.
Pridaj živiny
Ak sa pri kvetoch nenachádza vrecúško s výživou, je dobre pridať do vázy cukor, ktorý kvetom dodá energiu.
Nie každý má vo svojej domácnosti ideálnu vodu. Niekto ju má príliš tvrdú a iný chlórovanú, čo častokrát vadí aj ľudskej pokožke, alebo vlasom. Preto sa odporúča pridať do vody aj nejaký prostriedok na dezinfekciu. Samozrejme s mierou. V ideálnom prípade by si mal použiť prírodný dezinfekčný prostriedok, ako je napríklad ocot alebo citrónová šťava. Tie prostriedky na dezinfekciu nielenže vyčistia vodu, ale odstránia aj baktérie, ktoré sa do vody dostanú zo stonky alebo listov.
Ako alternatívu na dezinfekciu vody môžeš vo veľmi malom množstve použiť aj alkohol či savo. Mali by sa ale používať opatrne a v malých množstvách, aby nedošlo k poškodeniu kvetov.
Kde kvety umiestiť ?
Možno si o tom ešte nepočul, ale rezané kvety nebudú mať rovnakú životnosť na hocijakom mieste v domácnosti.
Kyticu kvetov si neumiestni na k radiátoru, na príliš slnečné miesto ani do prievanu. Na týchto miestach ti kvety nevydržia dlho, pretože sa budú rýchlo vysušovať.
Ďalšími nepriateľmi kvetov sú zrejúce ovocie a cigaretový dym. Tieto chemické reakcie rozkladajú štruktúru kvetov a tým ich ničia. Rovnako by si nemal kvety mať v blízkosti ovocia, ktoré uvoľňuje etylén, ktorý podporuje dozrievanie. Ide napríklad o banány alebo jablká.
Možno sa teraz pýtaš, kam by si ich mal umiestniť. Vhodné miesto je napríklad na prázdnom stole, ďalej od okna, bez priameho svetla. Ak okrem vhodného miesta, budeš svojim kvetom dávať aj lásku v podobe vhodnej starostlivosti, kvety ti vydržia oveľa dlhšie, ako si bol zvyknutý.