banany
Zdroj: Vedelisteze.sk
Zaujímavosti

Kým sa banány dostanú na predajné pulty našich obchodov, môže prejsť aj 25 dní. Ako je možné, že medzičasom nezhnijú? Takto to funguje!

Banány sú jedným z najobľúbenejších ovocí v Európe a to aj u nás, no ako už asi tušíte, tak v našich končinách či v širšom okolí, ak by ste sa ich rozhodli pestovať, tak by ste moc úspešný v tom neboli. Väčšinou k nám putujú z ďalekých plantáží v Amerike a ich cesta až do európskych obchodov je fascinujúca a zahŕňa mnoho krokov a technológií, píše web corporate.asda.com.

Banány sa pestujú v teplých klimatických podmienkach, najmä v krajinách Strednej a Južnej Ameriky, ako sú Kolumbia a Kostarika. Rastú približne 9 mesiacov predtým, než sú zrelé na zber. Keď sa banány zberajú, sú ešte zelené a obsahujú vysoké množstvo škrobu.

Po zbere sú banány umyté, roztriedené a zabalené do krabíc. Následne sa chladia na teplotu okolo 13 °C, čo spomaľuje ich dozrievanie. Takto pripravené sú naložené na lode, kde ich cesta do Európy môže trvať od 10 až do 25 dní. Počas tejto doby je dôležité udržiavať stabilnú teplotu, aby sa zabránilo predčasnému dozrievaniu​.

Keď banány dorazia do Európy, stále sú zelené a potrebujú ďalšie spracovanie, aby získali typickú žltú farbu a sladkú chuť. Tento proces sa uskutočňuje v špeciálnych dozrievacích komorách. Komory sú navrhnuté tak, aby kontrolovali teplotu, vlhkosť a koncentráciu etylénu, plynu, ktorý urýchľuje dozrievanie ovocia.

Aká je cena takej dozrievacej komory?

Cena banánových dozrievacích komôr môže variovať v závislosti od veľkosti, kapacity a technických vlastností. Typická dozrievacia komora pre banány sa skladá z viacerých komponentov, ako sú vzduchotesné izolované miestnosti, chladiace systémy s kondenzátormi, generátory etylénu a analyzátory plynov pre monitorovanie úrovne CO2 a etylénu.

Pre menšie kapacity, ako sú jednotky pre 10 ton banánov, môžu byť náklady nižšie, zatiaľ čo väčšie komory pre viac ako 10 ton môžu stáť viac kvôli vyššiemu chladiacemu výkonu a väčšiemu množstvu použitého materiálu na izoláciu. Podľa dostupných zdrojov sa cena za dozrievaciu komoru môže pohybovať od približne 10 000 do 50 000 EUR v závislosti od špecifických požiadaviek a vybavenia, približuje web agritechtomorrow.com.

Ako tieto špeciálne komory fungujú?

Dozrievacie komory sú navrhnuté tak, aby udržiavali ideálne podmienky pre dozrievanie banánov, čo zahŕňa teplotu medzi 14 až 23 °C a relatívnu vlhkosť medzi 90 až 95 %. Tieto komory využívajú etylén, prirodzený rastlinný hormón, ktorý urýchľuje proces dozrievania, čím sa zabezpečuje rovnomerné a kontrolované dozrievanie banánov v priebehu 4 až 8 dní​. Vďaka ventilácii a prúdeniu vzduchu sa plyny rozptyľujú rovnomerne a udržiavajú sa stabilné podmienky​.

Investícia do týchto komôr sa môže javiť ako vysoká, ale prináša výhody v podobe dlhšej trvanlivosti a lepšej kvality ovocia, čo vedie k nižšiemu odpadu a vyšším ziskom pre pestovateľov a obchodníkov​.

Banány sú veľmi citlivé na poškodenie a ich manipulácia vyžaduje veľkú opatrnosť, aby sa predišlo modrinám. Ak sa s banánmi zle zaobchádza, môžu sa poškodiť a ich kvalita sa zníži. Ďalším problémom môže byť prítomnosť nečistôt alebo škodcov, ktoré musia byť odstránené ešte pred balením a expedíciou​.

Vďaka tomuto sofistikovanému systému prepravy a dozrievania sa banány dostávajú do európskych obchodov v optimálnom stave, pripravené na konzumáciu. Tento proces je výsledkom spolupráce medzi pestovateľmi, logistickými spoločnosťami a technológiou, ktorá umožňuje kontrolovať každý krok, aby si spotrebitelia mohli vychutnávať čerstvé a chutné banány po celý rok.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť